czomba_sandor03Több mint nyolcszáz vállalkozásnál közel ötezer új munkahely – ez az idei munkahelyteremtő pályázatok mérlege. A pályázati keret három év alatt ötszörösére emelkedett, a legtöbb támogatást a leginkább hátrányos helyzetű területeken nyerték el a jellemzően feldolgozóipari, kereskedelmi profilú pályázó vállalkozások.

822 vállalkozásnál 4914 munkahely létrejöttét támogatta idei, mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak kiírt munkahelyteremtő pályázatán a Nemzetgazdasági Minisztérium - mondta Czomba Sándor, a tárca foglalkoztatásért felelős államtitkára. A pályázattal csaknem tízezer munkahely megőrzéséhez is hozzájárultak.

Czomba Sándor elmondta: az idei keret 10 milliárd forint volt, 21,7 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett, és mivel a jó pályázatok támogatási igénye meghaladta a keretösszeget, az NGM kezdeményezte annak 3 milliárd forinttal történő felemelését. Erről a költségvetés módosítása keretében már jövő hétfői ülésén dönthet az országgyűlés.

Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben kettő-, 2011-ben öt-, tavaly pedig tízmilliárd volt a keret. Idén új elem volt, hogy a szabad vállalkozási zónákból pályázó vállalkozások 700 ezer forint támogatást kaphattak minden új munkahely létrehozásához. Emellett a korábbi 1,4 millióról 1,5 millió forintra emelték az egy főre adható támogatás mértékét, miközben a 15 millió forint alatti pályázatoknál nem kell fedezetet nyújtaniuk azoknak a vállalkozásoknak, amelyek az előző két évben már működtek.

Az áprilisi határidőig 1700 pályázat érkezett be; a csaknem ötezer új munkahelyből 3889-et álláskeresők töltöttek be, akiknek legalább kétéves foglalkoztatására nyerhettek támogatást a munkaadók - hangsúlyozta Czomba Sándor. A támogatási szerződés feltétele, hogy a meglévő statisztikai állományhoz kell új munkaerőt felvenni, és ezt a létszámot legalább két évig tartani kell. Ennek köszönhetően összesen 9923 munkahely megőrzéséhez járultak hozzá.

A szabad vállalkozási zónákban 227 vállalkozást támogattak mintegy 3,4 milliárd forinttal, vagyis az összes forrás harmada oda került, ami azért fontos, mert ott vannak a leghátrányosabb helyzetű települések - jelezte az államtitkár. Elmondta azt is, hogy az álláskeresők közül 320 roma foglalkoztatására adtak támogatást a pályázaton.

A pályázó vállalkozások 90 százaléka 20 millió forint alatti összegre pályázott, 200 millió forint feletti támogatási igényt öt vállalkozás nyújtott be, és nyert el. A gazdasági ágazatokat tekintve a feldolgozóipar adja a nyertes pályázatok több mint 37 százalékát, ezt követi a kereskedelem, gépjárműgyártás, az építőipar, majd a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás.

A legmagasabb támogatást a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei vállalkozások nyerték el, összesen több mint 1,45 milliárd forintot. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek szintén csaknem 1,4 milliárd forintot nyertek el, Heves megyében pedig 774 millió forintot. A legtöbb új munkahely Borsod-Abaúj-Zemplén megyében jött létre: 680. Utána Szabolcs-Szatmár-Bereg következik 608 új állással, Bács-Kiskun megye követi 387 új lehetőséggel.

Hirdetés