aktaMost készítik a késedelmes állami/önkormányzati uniós projektek végső (fekete)listáját, így egyelőre még nincs teljes kép, de a 2007-2013-as források késedelmes felhasználásáért korábban beígért kemény retorziók változatlanul érvényesek - ezt jelezte a témában a Portfolio megkeresésére a Miniszterelnökségi Sajtóiroda. A legutóbbi állapot alapján akár sokmilliárdos uniós támogatás-visszafizetés sem zárható ki.

Kemény retorziókat lengettek be

Hónapok óta nem frissül a késedelmes állami, illetve önkormányzati uniós projektek "feketelistája" noha már öt hónappal túl vagyunk a 2007-2013-as uniós ciklus 2015. december végi határidején, ameddig a fejlesztések számláit be lehetett küldeni a magyar szervekhez. Emiatt  rákérdeztünk a Miniszterelnökségen, hogy van-e frissebb lista és mely szervezetek mekkora elmaradt forrásfelhasználással ragadtak rajta. A legutolsó nyilvános lista még a tavaly november végi állapot mutatja, amelyen 455 intézmény van rajta, amelyek összesen még 83 milliárd forintnyi támogatás lehívásával voltak elmaradva a saját, szeptember végére vállalt lehívási céljaikhoz képest. A tét viszont nem volt kicsi, hiszen a hivatalos pályázati oldal felvezető szövege szerint

A pályázók besorolásától függetlenül mindenkire vonatkozik a tiltás, amennyiben késedelmes projektje van folyamatban, ennek lezárásáig új támogatást nem kaphat az államtól a Széchenyi2020 pályázati rendszerben. Amennyiben egy állami intézmény esetlegesen forrást veszít, a Kormány döntése értelmében ennyivel csökkentjük az adott szervezet 2016. évi központi költségvetési támogatását, amely szankció nem érintheti az állami szerv által ellátott közfeladatokat.

Tavaly egész évben kiemelt figyelemmel követtük a késedelmes állami projektlistát, és annak rohamos apadását. Sok múlt ugyanis azon, hogy az ország le tudja-e 100%-ban kötni a neki 7 évre járó uniós forrásokat és tud-e kellő mennyiségű számlát produkálni, vagy sem. Azóta már tudjuk, hogy nagy eséllyel el tudjuk hozni az összes, nekünk járó uniós forrást az előző ciklusra, igaz még zajlik a pénzügyi zárási folyamat.

Most készül a végső feketelista a Miniszterelnökségen

Ugyanerre, a még most is zajló pénzügyi zárási folyamatra utal a tárca sajtóosztálya is a válaszban és megerősíti, hogy a korábban belengetett költségvetési retorzió továbbra is érvényben van.

A válasz szerint:

"Jelenleg a zárás folyamata zajlik, most történnek a végső elszámolások. A kedvezményezetteknek február végéig kellett benyújtani a záró elszámolásokat. Ezek feldolgozása még nem fejeződött be, ezért még nem látható tisztán a végleges lista. A retorzió megegyezik a korábbiakkal: Nem adható ki támogatói okirat és nem köthető támogatási szerződés azzal, aki a 2007-2013 közötti programozási időszakban az Európai Uniós társfinanszírozású projektjének megvalósítása során a támogatási szerződésben rögzített ütemezéshez képest felmerült késedelmét nem dolgozta le, amíg e késedelem fennáll (272/2014. Korm. rendelet 78§). Természetesen a fel nem használt forrást a kedvezményezettnek vissza kell fizetnie."

A fentiek alapján tehát még készítik a "feketelista" végső tartalmát, így egyelőre nem tudni, hogy melyek azok az intézmények, akikkel egyelőre nem köthetnek új, 2014-2020-as ciklusbeli támogatási szerződést, illetve melyek azok a szervezetek, akiknek bizony vissza kell fizetniük a támogatást a hatóságok felé. Ez a november végi 83 milliárdos késedelmes összeg alapján  akár sokmilliárdos tétel is lehet. A visszafizetett pénzt a hatóságok más területeken megképzett számlákkal bizonyára igyekezhetnek majd lekötni, hogy a brüsszeli kasszában semmiképpen se ragadjon bent nekünk járó forrás.

(portfolio.hu)