invKét pályázaton további, csaknem 30 milliárd forint támogatáshoz juthatnak az önkormányzatok, a kiírások a Kormany.hu-n jelentek meg. Ebből minimum 12,5 milliárdot, maximálisan akár 22,5 milliárd forintot az adósságkonszolidációban részt nem vett települések kaphatnak meg. További 5 milliárd forintra valamennyi fővárosi kerület, város és község pályázhat, az elnyert összegből önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztéseket finanszírozhatnak – írja a Magyar Idők.

Folytatódik és várhatóan idén be is fejeződik az adósságkonszolidációban részt nem vett települések jutalmazása, ezúttal valamennyi érintett önkormányzat pályázhat támogatásra.

A mostani keretösszeg 12,5 milliárd forint, de ez 10 milliárddal, 22,5 milliárd forintra emelkedhet az idei költségvetési törvény módosításával. Így az adósságkonszolidációból kimaradt valamennyi település megkaphatná ebben az évben a korábban ígért támogatást.

– Ezeknél az önkormányzatoknál az államnak nem kellett hitelt átvállalnia, ez részben abból adódott, hogy a települések külső forrás nélkül tudtak fejleszteni. Persze vannak olyan önkormányzatok, amelyek nem is tudtak hitelhez hozzájutni. Ezzel a célzott pályázattal ezeket a településeket kívánjuk segíteni, így az önkormányzatok könnyebben el tudnak végezni bizonyos felújításokat, fejlesztéseket. Ez tiszta, szabad forrás – mutatott rá lapunknak Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár.

Az érintett önkormányzatok többek között utak, hidak és járdák karbantartására, építésére, a vízrendezési és csapadékvíz-elvezetési rendszerek megépítésére, felújítására, a településrendezési tervek módosítására, energetikai korszerűsítésre, valamint az intézményhálózat bővítésére és korszerűsítésére fordíthatják a támogatásokat.

A pályázatokat az „ebr42 önkormányzati információs rendszerben” 2016. augusztus 31-ig kell rögzíteni. A beérkezett támogatási igényekről a belügyminiszter dönt a tárcaközi bizottság javaslata alapján, amelynek határideje november 15.

A mostani kompenzáció előzménye, hogy az állam több mint kétezer önkormányzat csaknem 1370 milliárd forint adósságát vállalta át az elmúlt években. Volt azonban 1176 település, amely ebből kimaradt, a kormány pedig 2014-ben úgy döntött, hogy ezek a települések a költségvetésből több év alatt, két részletben, lakosságarányosan támogatást kapnak. Hozzátették akkor, hogy a többéves program várható keretösszege 50 milliárd forint lesz.

Megjelent hétfőn egy másik pályázati kiírás is az önkormányzatok számára, az 5 milliárd forintos keretösszegű támogatásra valamennyi település beadhat igényt. A támogatás célja – az előző évekhez hasonlóan – a bölcsődei és óvodai ellátás, az egészségügyi alapellátás feltételeinek biztosítása, javítása, valamint a közös önkormányzat székhely hivatalának fejlesztése, felújítása az igazgatási tevékenység biztosítása érdekében.

Célja továbbá a mindennapos testnevelés feltételeinek megteremtése, valamint az önkormányzati tulajdonú, belterületi közlekedési infrastruktúra fejlesztésének segítése.

A fővárosi kerületi önkormányzatok 100 millió, a megyei jogú városok 50 millió, a tízezer fő feletti települések 30 millió, a tízezer fő alatti települések 15 millió forint támogatást igényelhetnek.

– A pályázat célja, hogy az önkormányzatok olyan kisebb felújításokhoz és bővítésekhez jussanak forrásokhoz, amelyekre európai uniós keret a nagyságrend miatt nincs. Ez hiánypótló pályázat a településeknek – hangsúlyozta Pogácsás Tibor.

A pályázati adatlap elektronikus feltöltésének határideje 2016. június 2. A pályázatokról a belügyminiszter – tárcaközi bizottság javaslata alapján – augusztus 5-éig határoz, illetve az előirányzat terhére legkésőbb október 26-áig további döntést hozhat.

Hirdetés