napkollektorHat megyei jogú város: Dunaújváros, Kaposvár, Szombathely, Tatabánya, Veszprém és Zalaegerszeg együttműködési megállapodást írt alá a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal, hogy konzorciumi formában közösen nyújtják be az energiahatékonyságot, energiatakarékosság javítását, az energiafüggőség csökkentését célzó pályázataikat az Európai Unióhoz az Európai Helyi Energia Segítségnyújtás programban.

A Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke, Kaposvár polgármestere, Szita Károly elmondta: reményei szerint a konzorciumi együttműködés révén a 6 megyei jogú város minimum 40 milliárd forint értékű közvetlen európai uniós támogatáshoz jut majd hozzá. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a megállapodás értelmében támogatja a 6 megyei jogú város összefogása révén létrejövő minta értékű projektet – jelentette ki a minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára, Szabó Zsolt.

Várhatóan néhány éven belül nagyot lép majd előre az ország a megújuló energia és energiatakarékosság területén. Az Európai Helyi Energia Segítségnyújtás programot az Európai Bizottság és az Európai Beruházási Bank hozta létre a megújuló energiaforrások elterjedésének és az energiahatékonysági beruházások támogatására. A program keretében igényelhető támogatás lehetőséget ad a városoknak, hogy valamennyi középületüket megújuló energiaforrással (napelemmel) lássák el, továbbá a közvilágítási hálózat átalakítását és egy épületfelügyeleti rendszer kiépítését - ismertette Szita Károly. A közvilágítás átalakításnál a meglévő fényforrásokat energiatakarékosra cserélik, a hálózatot úgy fejlesztik, hogy vezérelt rendszert építenek ki, amely az időjárás változásainak megfelelően szabályozza a világítást, az új közvilágítási hálózat a levegő minőségét és a forgalmat is méri majd.