magyarkozlonyHatályba lépett az EU Önerő Alap felhasználásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerdán, miután előző nap megjelent a Magyar Közlönyben. Az önerő-támogatási kérelmeket a hatályba lépést követő 14. naptól lehet benyújtani.

Az EU Önerő Alap célja, hogy vissza nem térítendő vagy kamatmentes visszatérítendő költségvetési támogatást nyújtson a közszférában az európai regionális fejlesztési alapból vagy a kohéziós alapból finanszírozott fejlesztésekhez szükséges önrész kifizetéséhez.

A kormányrendelet szerint a közszféra-szervezet akkor igényelhet önerő-támogatást, ha korábban nyilatkozott arról, hogy az önerő rendelkezésére áll, de neki fel nem róható okból nem vagy csak részben tudja biztosítani. Az önerő-támogatás összege nem haladhatja meg a rendelet szerinti uniós támogatással megvalósítandó projekt keretében elszámolható, a befejezéshez a kérelem benyújtásakor még szükséges önerő mértékét. A támogatás az önerő finanszírozására felvett hitel kiváltására is felhasználható, a hitelkiváltás költségeit azonban nem lehet elszámolni.

Az önerő-támogatás odaítélése kérelemre, egyedi döntéssel történik. Az érintett miniszternek véleményezési joga van, ha 5 napon belül nem nyilvánít véleményt, úgy kell tekinteni, hogy a kérelmet támogatja. A kérelmet és mellékleteit a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapján keresztül elérhető EMIR-rendszerbe kell feltölteni, amelynek használatához útmutató található a honlapon.

Nem részesülhet önerő-támogatásban az, aki nem azonos a projekt kedvezményezettjével, aki adósságrendezési eljárás, csőd-, felszámolási, illetve végelszámolási eljárás hatálya alatt áll, akinek fennálló köztartozása van, vagy például a projektre nincs megkötött támogatási szerződése.

A támogatási döntés meghozatala során egyebek között figyelembe kell venni az érintett miniszter véleményét, a projekt műszaki és pénzügyi megvalósításának előrehaladottságát, a projekt operatív program teljesüléséhez való hozzájárulását, a kérelmező által előterjesztett indokokat, a projekt megvalósulásához fűződő nemzetstratégiai megfontolásokat.

A felterjesztett kérelmekről a döntéshozó folyamatos elbírálás keretében, a kérelem előterjesztésétől számított 15 napon belül dönt, a hiánypótlás ideje ebbe nem számít bele. A támogatást a döntéshozó a rendelkezésre álló források erejéig biztosítja.

A visszatérítendő formában nyújtott önerő-támogatást nem terheli kamat, díj, jutalék vagy költség, visszafizetésének ütemezése a kérelmező nyilatkozata szerint történhet azzal, hogy a teljes összeget vissza kell fizetni a projekt pénzügyi zárása és a projekt fenntartási időszakának vége között, legalább havi, illetve legfeljebb féléves részletekben, de ettől eltérő ütemezést is meghatározhat a döntéshozó a projekt műszaki vagy pénzügyi sajátosságaira tekintettel.

A szerződést - valamennyi feltétel teljesülése esetén - az NFÜ ellenjegyzi és köti meg a döntés közlésétől számított legfeljebb 15 napon belül. Az önerő-támogatás biztosítéka a kedvezményezett valamennyi fizetési számlájára vonatkozó, pénzforgalmi szolgáltatónak címzett, beszedési megbízás benyújtására vonatkozó nyilatkozata.

Vissza nem térítendő támogatás abban az esetben igényelhető, ha az igénylő szervezet költségvetési helyzete ezt indokolja, a projekt megvalósítása az adott operatív program pénzügyi és fizikai céljainak teljesüléséhez alapvetően szükséges, a projekt megvalósításához nemzetstratégiai érdek fűződik (ebben a nemzeti fejlesztési miniszter állásfoglalása az irányadó) vagy derogációs kötelezettség kapcsolódik hozzá.

A kormányrendelet rendelkezik az önerő alap kezeléséről, nyilvántartásáról és ellenőrzéséről, a visszafizetés átütemezéséről, a szerződés megszegésének jogkövetkezményeiről és a jogorvoslatról is.

Orbán Viktor júliusban jelentette be, hogy teljesen át kell alakítani az európai uniós pénzek lehívásának rendszerét, mert az uniós forrásoknak az utolsó fillérig célba kell érkezniük. Addig is, amíg az új szisztéma létrejön, igazítani kell a jelenlegin: minden felesleges bizottságot fel kell számolni, általánossá kell tenni a 30 százalékos szállítói előlegkifizetést, s fel kell állítani egy körülbelül 50 milliárd forintos önerőalapot, mert az állami szereplők és az önkormányzatok önerő híján sok nagy pályázattal nem tudnak elindulni.

Az alaphoz a költségvetésen belüli átcsoportosítással teremtettek forrást az idei költségvetés júliusi módosításakor: az önkormányzatok és társulásaik európai uniós fejlesztési pályázatainak saját forráskiegészítési támogatását 60,1 milliárd forinttal csökkentették, s az elvont pénzből 50 milliárd forint a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM) került át. Októberben azonban a kormány az idei költségvetési egyenleg tartását szolgáló intézkedéseket hozott, s többek között 20 milliárd forintot zárolt az NFM önerő alap alcím kiadási előirányzatából is.

Hirdetés