Augusztus végéig lehet még pályázni az Idősbarát Önkormányzat Díjra – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium

Azt írják, az idősek tisztelete, támogatása és megbecsülése a jobboldali kormány kiemelt célja, és ebben nagyban számíthat a közösségek mellett az önkormányzatokra is. Helyi szinten ugyanis a települések képesek a legtöbbet tenni saját időseikért. Ennek az önzetlen munkának az elismerésére jött létre az Idősbarát Önkormányzat Díj, amelynek idei kiírására még pályázhatnak a települések.

Az elismerésben olyan városok és községek részesülhetnek, amelyek kötelező feladataikon túl aktívan tevékenykednek a helyben élő idősek közérzetének, jóllétének javításáért. A magyar kormány fontos célja – írják –, hogy a családpolitikán keresztül is támogassa az idős embereket, akik egy élet munkájával megteremtették a jelent a fiatalabb generációknak. Ennek érdekében a családtámogatási rendszert is úgy dolgozták ki, hogy a teljes életutat lefedje, és hozzájáruljon az idősek életének megkönnyítéséhez is.

Az Idősbarát Önkormányzat Díjban eddig 158 település részesült. Az elismerés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az időskorú lakosok a munkával töltött évek után megváltozott élethelyzetükben is megbecsült, értékes tagjai lehessenek közösségüknek és a társadalomnak.

A 2024. évi pályázati kiírás kiemelt figyelmet fordít azokra a többletfeladatokra, kezdeményezésekre, amelyekkel az önkormányzatok támogatják, segítik a demencia miatt fokozott figyelmet igénylő idősek megértését, a demencia tünetegyüttessel összefüggő ismeretek bővítését, a testi-lelki-szellemi egészség megőrzését, valamint a generációk közötti kapcsolatok erősítését.

Kitértek arra is, hogy az Idősbarát Önkormányzat Díj elnyerésével másfélmillió forintos pénzjutalom is jár, amelyet még idén megkapnak a nyertes önkormányzatok. Az elismerésre 2024. augusztus 30-ig pályázhatnak a települések.

Bővebb információ a pályázati lehetőségről, valamint a pályázathoz szükséges összes dokumentum elérhető itt.