hernadA közreműködő szervezetek és önkormányzatok képviselői közösen tették le a több mint 50 éve lerombolt Hernád-híd új alapkövét. A történelmi jelentőségű több mint 60 méter hosszú hidat nemzetek közötti együttműködés és finanszírozás segítségével a magyar tulajdonú KÉSZ Építő Zrt. építi újjá. Az új Hernád-híd ismét összekapcsolja az elszigetelt határ menti településeket, ezzel is megoldást nyújt majd a térség egyik legfőbb problémájára, a fejletlen közúti infrastruktúrára - írja a portfolio.hu.

A projekt célja a magyar-szlovák határrégió gazdasági versenyképességének növelése, a határ menti térség infrastruktúrájának javítása, illetve a közösségek közötti társadalmi és kulturális koherencia elősegítése. A fejlesztéssel a két térség közvetlenül érintett 18 települése kerül közelebb egymáshoz, valamint a napi munkavállalás lehetősége is biztosított lesz a kenyheci ipari parkban. A projekt eredményeként a több mint 60 méter hosszú vasbeton szerkezetű híd mellett a magyar oldalon egy közel 300 méter hosszú, szlovák oldalon pedig egy majdnem 1 km hosszú út is épül. A Hernád-híd alapkövét Sivák Tamás, Abaújvár polgármestere, Konkoly József, a szlovákiai Kenyhec polgármestere, valamint Szalados László, a kivitelező KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. vezérigazgatója közösen helyezték el péntek délelőtt.

A két országot több évtizeddel ezelőtt faszerkezetű híd kötötte össze, amelyen a környező falvak lakosai szabadon közlekedhettek, egészen addig, amíg a családokat összekötő hidat 1944-ben felrobbantották. A kialakult helyzet megoldása és a kapcsolat helyreállítása érdekében a tervezés és az együttműködés már évekkel ezelőtt elkezdődött Kenyhec és Abaújvár települések vezetői között, végül a program megvalósításáról tavaly márciusban írt alá megállapodást Orbán Viktor és Robert Fico kormányfő.

Abaújvár és Kenyhec a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 program keretében eredményesen pályázott az "Abaújvár és Kechnec között Hernád folyón átívelő határátkelő híd és összekötő út építése" című HUSK/1301/2.4.1/0024 számú projektre, amelynek összköltsége 4 209 793 euró (kb. 1,3 milliárd forint.