selmeczi-gabriella01Közel kétszáz pályázat érkezett az idén 250 millió forintos keretösszeggel meghirdetett szociális földprogramra. Településenként 3-3,5 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kaphatnak a pályázó önkormányzatok mellett nonprofit gazdasági társaságok, egyházak és szociális szövetkezetek is.

A földprogram célja, hogy munkához juttassa a vidéken élő, hátrányos helyzetű embereket, a pályázatok eredményéről várhatóan július végén születik döntés - mondta a Fidesz szóvivője, Selmeczi Gabriella Túristvándiban (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye). Hangsúlyozta, hogy a kormány a földek biztosításával is hozzájárul a szociális földprogram sikeréhez. A Nemzeti Földalapból számos önkormányzat számára adott át állami termőföldet ingyenes tulajdonba vagy vagyonkezelésbe.

A településeknek elég nagy szabadságuk van abban, hogy milyen típusú programokhoz kapcsolódnak, vagy milyet szerveznek meg helyben - jelentette ki Selmeczi Gabriella, aki szerint a program az elnyert támogatáson túl önbecsülésről és egyfajta "önfenntartást segítő életmódváltásról" is szól. A Fidesz szóvivője szerint Budapesttől távolodva szűkülnek a megélhetési lehetőségek, ezért szükséges a kormány segítsége. 2010 előtt a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány beérte a segélyek kiosztásával, és hagyta, hogy "uzsorások fosztogassanak az ilyen hátrányos helyzetű térségekben" – emlékeztetett.

Selmeczi Gabriella szerint ezzel szemben a Fidesz arra törekszik, hogy mindenki, aki tud dolgozzon, segély helyett munkát kapjon. A szegény embereket kizsákmányoló uzsorásokat pedig "sorban a rács mögé küldjük" - ígérte. Több településen összekapcsolódik a szociális földprogram és a közfoglalkoztatás, amivel nagyon hatásos eredményeket érnek el – hívta fel a figyelmet.

A kormánypárt szóvivője meglátogatta a túristvándi óvodát, amelynek konyháján abból készítenek ételt, amit a szociális földprogramban megtermelnek és amit helyi termelőktől vásárolnak. Ezt követően a fehérgyarmati járási hivatal vezetőjével, Lakatosné Sira Magdolnával, fideszes országgyűlési képviselővel az egyik közeli uborkaföldet is megnézte. A földprogram rendszeres, időszakos támogatást jelent a Túristvándiban élő szociálisan rászoruló családoknak, amelynek összege jóval magasabb, mint az átmeneti segélyé - mondta Lakatosné Sira Magdolna az MTI-nek.