nyiregyÖt európai uniós támogatású, együttesen mintegy 20 milliárd forint értékű önkormányzati beruházás fejeződik be az idén Nyíregyházán - közölte a 120 ezer lakosú szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely polgármestere az MTI-vel.

Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy a legnagyobb összegű, 13,4 milliárd forint értékű fejlesztés a szennyvízberuházás lesz, amely 150 utcát és 17 bokortanyát érint, illetve a tisztítótelepek fogadják a szomszédos Kálmánháza, Kótaj és Nyírpazony szennyvizét is.

A városhoz tartozó üdülőhelyen, Sóstógyógyfürdőn 2,1 milliárdos idegenforgalmi funkcióbővítő beruházást hajtanak végre, továbbá több mint 2 milliárd forintból korszerűsítik a Bujtosi Szabadidő Csarnokot, 1,5 milliárdból végzik el a régi borbányai hulladéklerakó rekultivációját, 1 milliárd forintból pedig a szilárdhulladék-gazdálkodási eszközparkot fejlesztik.

A 80 százalék arányú támogatással készülő, tavasszal befejeződő szennyvízberuházás során 195 kilométer hosszúságú csatorna épül, 11 kilométer főgyűjtő- és 8 kilométer nyomóvezetéket pedig korszerűsítenek. Vízkormányzási beavatkozást 7 kilométer hosszú csatornán végeznek, kialakítanak 98 új, korszerű szennyvízátemelőt, illetve a régieket modernizálják.

Már átépítették a 2-es számú szennyvíztelepet, valamint komposztálótelepet alakítottak ki. A beruházással a város döntően külterületi részein 8024 csatornázatlan ingatlan szennyvízelvezetését és -tisztítását oldják meg.

Sóstógyógyfürdőn a 100 százalék arányú pályázati támogatásból az idegenforgalmi vonzerő erősítésére összekapcsolják a településrész turisztikai elemeit: a fürdőket, a múzeumfalut és az állatparkot. Kialakítanak egy központi parkot, valamint egy tó körüli és revitalizációs sétányt, gyógyászati szárny épül a wellness fürdőhöz, fejlesztik a közlekedési és szolgáltatási infrastruktúrát, valamint pálinkaházat létesítenek a térség eredetvédett gyümölcspárlatainak bemutatására.

A régi borbányai hulladéklerakó rekultivációja szintén 100 százalékos arányú pályázati támogatásból valósul meg. Úgynevezett fitoremediációs eljárással, kiültetett növények segítségével szüntetik meg a szennyezett környezet azon veszélyforrásait, amelyeket a telepre 25 éven át elhelyezett hulladékok jelentenek a felszín alatti vizekre.

A nyíregyházi sportcsarnok korszerűsítése is az idén fejeződik be, s annak költségeit is 100 százalék arányú pályázati támogatásból fizethetik. A homlokzat felújítása, szigetelése, az ajtók és ablakok cseréje után megújul a létesítmény épületgépészete, villamos hálózata és fűtési rendszere, illetve a belső átalakítás funkcióbővítést is jelent.

A több mint egymilliárdos szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer fejlesztéséhez 95 százalék arányú támogatást nyert el a nyíregyházi önkormányzat. Az összegből 22 ezer háztartás kap gyűjtőedényzetet a szelektív hulladékok elhelyezésére, valamint bővítik a szolgáltatást végző cég eszközparkját, szállító járműveket, rakodó- és hulladéktömörítő gépeket vásárolnak.

Hirdetés