ora0November végén 455 uniós projekt volt késésben az állami és az önkormányzati szektorban, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ több mint 80 elmaradott projektjéből november végén még több mint ötven állt rosszabbul a kelleténél – írja a Világgazdaság.

November végén 455 uniós projekt volt késésben az állami és az önkormányzati szektorban, a kedvezményezettek 83 milliárd forinttal kevesebb pénzt használtak fel, mint amennyit időarányosan kellett volna. A közlekedési-közúti projektek, nagyobb műszaki beruházások, egészségügyi fejlesztések esetében voltak a legkomolyabb elmaradások, alapvetően a beruházások hosszabb lefutása miatt.

Az év elején még több mint 1700 késedelmes projektről tudtunk, s a kedvezményezettek 500 milliárd forinttal kevesebb támogatást használtak fel, mint amennyit a szerződésben vállaltak szerint addigra kellett volna.

Az év közepén 350 milliárd forintra csökkent a késés, november elején pedig 962 darab projekt volt veszélyben, s ezek 150 milliárd forinttal rosszabbul álltak az uniós támogatások felhasználásával, mint amit 2015 harmadik negyedévének végére vállaltak. Ehhez képest sikerült a hónap végére felezni az elmaradt fejlesztések darabszámát, s 83 milliárd forintra leküzdeni a pénzbeli elmaradást.

A darabszámot tekintve legnagyobb késő, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) több mint 80 elmaradott projektjéből november végén még több mint ötven állt rosszabbul a kelleténél, ám ezt az év utolsó hónapjában még lehetősége volt lejjebb tornázni. De például a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. is közel felére csökkentette az elmaradott fejlesztéseit, illetve több száz önkormányzati projekt is befejeződött időközben, valamint megtörténtek olyan kifizetések is, amelyek esetében csak a számlára várt az intézményrendszer. Ha teheti, valójában csak azoktól a fejlesztésektől állna el az állam, amelyek el sem indultak.

Hatott a szigor

Még tavasszal Lázár János miniszter azt mondta, akinek késedelmes fejlesztése van, az ne akarjon támogatást kérni a Széchenyi 2020 pályázati rendszerben, amíg le nem zárja a folyamatban lévő projektjét. Az állami intézmények esetén azt is kilátásba helyezte, hogy annyival csökkentik az adott szervezet 2016. évi központi költségvetési támogatását, amennyi uniós pénzt nem sikerült felhasználni. Ez a szankció persze nem érintheti az állami szerv által ellátott közfeladatokat. Ez az intés hatott, akkor rövid időn belül közel felére csökkentek a késedelmes fejlesztések.

Hirdetés