rakossy balazs01Módosította a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program idei éves fejlesztési keretét a kormány, a döntés értelmében 173 milliárd forinttal emelkedtek meg a már megjelent felhívások keretösszegei, így összesen 1025 milliárd forintnyi uniós forrás áll rendelkezésre 2016-ban.

A döntés lehetővé teszi a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) fejlesztési forrásainak gyorsabb lehívását, ezzel a program keretében támogatott, elsősorban a helyi gazdaságfejlesztést, illetve a foglalkoztatottság növelését célzó fejlesztések mielőbbi megvalósulását – tájékoztatta az MTI-t Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.

• A kormány döntése alapján az ipari parkok, iparterületek fejlesztésének keretösszege 58 milliárd forintról 69 milliárd forintra nőtt. A gazdaságfejlesztést és a munkaerő-mobilitás ösztönzését szolgáló közlekedésfejlesztésre 52 milliárd helyett 63 milliárd forint fordítható.
  • A társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztést segítő felhívás esetében 61 milliárd helyett 74 milliárd forint a rendelkezésre álló keret összege.
  • A foglalkoztatás segítésére és az életminőség javítására családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésére 14 milliárd forinttal több, így 66 milliárd forintnyi forrás fordítható.
  • A barnamezős területek rehabilitációjának keretösszege 27 milliárdról 28 milliárd forintra nőtt, a leromlott városi területek rehabilitációjáé 19 milliárdról 20 milliárd forintra.
  • Ugyanígy 1 milliárd forinttal emelkedett a társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok keretösszege, csaknem 10 milliárd forintra.
  • A zöld város kialakításának keretösszege 18 milliárddal emelkedik, így 88 milliárd forint áll rendelkezésre, az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére kiírt felhívás keretösszege pedig 22 milliárddal lett több, összesen 94 milliárd forint.
  • A települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések keretösszege 36 milliárdról, 51 milliárd forintra nőtt, és 15 milliárd forintos emelés történt a fenntartható települési közlekedésfejlesztés esetében, így itt 78 milliárd forint a keretösszeg.
  • Az önkormányzatok által vezérelt, a helyi adottságokhoz illeszkedő, megújuló energiaforrások kiaknázására irányuló energiaellátás megvalósítása komplex fejlesztési programok keretében elnevezésű felhívás összege 25 milliárdról, 34 milliárd forintra módosult.
  • Az egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztésének kerete 22 milliárdról, 27 milliárd forintra nőtt, a szociális alapszolgáltatások infrastruktúrájának bővítéséé, fejlesztéséé pedig 15 milliárdról csaknem 20 milliárd forintra.
  • A megyei szintű foglalkoztatási megállapodások, foglalkoztatási-gazdaságfejlesztési együttműködések felhívás esetében 7 milliárdos keretnövekedés után 23 milliárd forint érhető el.
  • A helyi foglalkoztatási együttműködések kerete 18 milliárdról, 26 milliárd forintra, a helyi foglalkoztatási együttműködések a megyei jogú város területén és várostérségében kerete 15 milliárdról, 23 milliárd forintra, a helyi gazdaságfejlesztés 24 milliárdos kerete pedig 32 milliárd forintra nőtt.

Rákossy Balázs kitért arra, hogy a TOP éves keretösszege a megyék és megyei jogú városok számára kiegészül a közösségi szinten irányított városi fejlesztésekre irányuló, csaknem 46 milliárd forintos keretösszeggel is, amely a helyi közösségek fejlesztési elképzeléseinek megvalósítására szolgál.