v nemeth zsoltA Zalaispa Hulladékgazdálkodási Társulás csaknem egymilliárd forint uniós támogatást nyert el 282 település szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerének, eszközparkjának fejlesztésére, informatikai korszerűsítésére a Környezet és Energia Operatív Program pályázatán.

A mintegy 244 ezer lakost érintő, 282 településen megvalósuló beruházás elősegíti azt az elvárást, hogy január elsejétől az Európai Unió államaiban a szolgáltatóknak elkülönített hulladékgyűjtést kell végezni - mondta el a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára, V. Németh Zsolt. Az elvárást Magyarország annyiban „teljesíti túl”, hogy alapvetően házhoz menő rendszert írt elő a hulladékgazdálkodásról szóló törvényben, valamint az ehhez kapcsolódó rendeletekben.

Beszámolt arról is az államtitkár, hogy hasonló beruházásokra, eszközbeszerzésre lehetőség lesz a most induló programozási időszakban a KEHOP (Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program) keretében. A hulladékgazdálkodási feladatokra 101 milliárd forint pályázati összeg áll rendelkezésre, ebből 67 milliárd forint szolgálja az elkülönített hulladékgyűjtési és szállítási rendszerek fejlesztését, 34 milliárd forint pedig a szilárd hulladék előkezelési és hasznosítási alrendszereinek korszerűsítésére fordítható.

Bali József, a társulás vezérigazgatója kiemelte: a projekt 282 önkormányzat együttműködésével valósul meg. A társulás eddigi gazdálkodása biztosítja azt a forrást, amiből a projekt elindulhat, így gyakorlatilag önkormányzatoknak nem kell az önerőt finanszírozniuk. A 244 ezer lakost érintő beruházás keretében sor kerül a hulladékgazdálkodási rendszer részleges kibővítésére, a szelektív hulladékgyűjtő gépjárművek és edények számának növelésével pedig több ingatlant tudnak bevonni a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtésbe.