videk0Több száz milliárd forint értékben jelennek meg az idén energiahatékonyságot és környezetvédelmet célzó pályázati felhívások. Az árvízvédelmi fejlesztésekre szánt keret meghaladja a 170 milliárd forintot. Emellett jelentős épület-korszerűsítési, valamint víz- és hulladékgazdálkodási projektek, beruházások indulnak el ebben az évben – írja a Napi Gazdaság.

Hamarosan megjelennek a Környezeti és energiahatékonysági operatív program (KEHOP) első felhívásai. Az operatív program elsődleges célja, hogy a magas hozzáadott értékű termelésre és a foglalkoztatás bővülésére épülő gazdasági növekedés az emberi élet és a környezeti elemek védelmével összhangban valósuljon meg. Az így megvalósuló fejlesztésekre Magyarország 3,78 milliárd eurót, azaz 1173,68 milliárd forintot használhat fel a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési ciklusban. Ebből a keretből az idén várhatóan mintegy 748 milliárd forint értékben hirdet meg pályázati felhívásokat a kormányzat.

A leginkább várt felhívásokat az energiahatékonyság növeléséről, megújuló energiaforrások alkalmazásáról szóló ötödik prioritás tartalmazza. Ebben a témában az idén – az operatív program éves fejlesztési kerete szerint – 67,5 milliárd forint értékben jelennek meg pályázatok. A tervek szerint az első felhívás az egyházi fenntartású kórházak, valamint a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának épületenergetikai fejlesztésére vonatkozik, ezt a célt összesen kétmilliárd forint támogatja. A rendvédelmi szervek épületeinek felújítására az idén 3,5 milliárd forint áll rendelkezésre, míg az igazgatási szervek épületeit kétmil­liárd forintból lehet fejleszteni. A kormányhivatalok épületenergetikai korszerűsítésére húszmilliárd forintot fordít a kormány.

Júniustól folyamatosan jelennek meg a vízgazdálkodáshoz és árvízvédelemhez köthető pályázatok. Árvízvédelmi fejlesztésekre ebben az évben 171,4 milliárd forint összegben lehet pályázni. A szakaszolt árvízvédelmi beruházások kapcsán 13,8 milliárd forintot lehet elkölteni, ez a felhívás várhatóan már ebben a hónapban megjelenik.

Szeptemberben a fenntartható vízgazdálkodás infrastrukturális feltételeinek javítására 79,06 milliárd forintos kerettel írnak ki pályázatot. Szintén szeptembertől lehet jelentkezni a katasztrófavédelmi rendszerek fejlesztését célzó mintegy 43,43 milliárd forintos keretre. Ebből a gépjárműfecskendők rendszerbe állítását, valamint tűzoltólaktanyák és -őrsök kialakítását lehet finanszírozni. Az önkéntes polgári védelmi szervezetek is kapnak képzési támogatást: másfél milliárd forintra pályázhatnak decembertől.

A települési vízellátás, szennyvízelvezetés és -tisztítás, szennyvízkezelés fejlesztésének idei kerete 233,4 milliárd forint. Ezen belül az ivóvízminőség-javítást célzó projektekre 7,62 milliárd forintos keret áll rendelkezésre. A szennyvízelvezetéssel és -tisztítással, szennyvízkezeléssel kapcsolatos fejlesztésekre az idén 28,24 milliárd forint értékben írnak ki pályázati felhívást. A már előkészített szennyvízelvezetéssel és -kezeléssel kapcsolatos fejlesztésekre vonatkozóan külön kiírás jelenik meg, ennek a kerete 69 milliárd forint.

A hulladékgazdálkodással és kármentesítéssel kapcsolatos fejlesztésekre összességében 87,7 milliárd forint jut az idén. Az operatív programon belül az ezen fejlesztésekre forrást biztosító harmadik prioritáson belül elsőként a települési hulladékkezelő létesítmények hálózatának rendszerszerű fejlesztését célzó pályázati felhívás jelenik meg. Ennek a kerete tízmilliárd forint lesz az idén. Ezt követi a biológiailag lebomló hulladék hulladéklerakóktól történő eltérítésével kapcsolatos kiírás, 18 mil­liárdos kerettel. A szennyezett területek kármentesítését 22,8 milliárd forint célozza ebben az évben. A prioritáson belül a háztartásokból származó elektronikus hulladék gyűjtéséhez szükséges fejlesztésekre 4,5 milliárd fordítható. A települések a hulladékgyűjtési, -szállítási és -előkezelő rendszereiket tízmilliárdos keretből fejleszthetik.

Hirdetés