korrupcio01A választás után az önkormányzati képviselő-testületekbe kerülő LMP-képviselők indítványozni fogják, hogy független monitorszervezetek működjenek közre a közbeszerzési eljárások lebonyolításában, a pályázatok kiírásától egészen a döntésekig.

Elejét kell venni a korrupciós kockázatoknak az önkormányzatok működésében – mondta a Lehet Más a Politika önkormányzati szakszóvivője, Gerstmár Ferenc. A választás után a képviselő-testületekbe, közgyűlésekbe kerülő LMP-s politikusok mindenhol az átláthatóságért fognak harcolni, ahogy tették ezt az elmúlt négy évben is - ígérte. Szavai szerint a „helyi kiskirályokat” a leghatékonyabban a nyilvánosság tudná megfékezni.

Polgármesterjelöltjeik a választási kampányban a rivális indulókhoz felhívást intéznek egy „átláthatósági minimumprogram” elfogadására. Ebben egyebek mellett azt vállalnák, hogy az önkormányzatok honlapján minden kötelező információt könnyen elérhetővé tesznek. A minimumprogramban az is szerepel, hogy a testületi ülések napirendjét az ülést megelőzően legalább nyolc napon belül elérhetővé teszik az önkormányzat honlapján, míg a testületi és bizottsági ülések jegyzőkönyveit 15 napon belül. A zárt ülésekkel kapcsolatban is szigorú belső szabályzatokat kell elfogadni - fűzte hozzá.

Az LMP képviselői szükségesnek látnák, hogy széles körű legyen a „lakossági civil részvétel, hozzászólás lehetősége is”. Fellépnek majd azért, hogy az önkormányzatok a rájuk vonatkozó jogszabályokat az átláthatóság vonatkozásában "100 százalékosan" tartsák be – ígérte a politikus.

Idézte a Korrupciókutató Központ Budapest nemrég közzétett törvényességi és átláthatósági vizsgálatát, amely szerint a magyar városok önkormányzataira a honlapjukra feltöltött információk alapján - néhány kivételtől eltekintve - inkább az átláthatatlanság, az elzárkózás, az információk eltitkolása jellemző, nem pedig a nyitottság és az elszámoltathatóság. Véleménye szerint: ha nincs átláthatóság, akkor „az önkormányzatok a nagy politikai blokkok politikai játszóterévé, kádertemetőivé és kampányfinanszírozó vállalkozások kifizető helyeivé válnak”, és „titkolni fogják tényleges tevékenységüket”.