viziElkezdődött a 2,8 milliárd forintos beruházással 13 településen zajló, Dombóvár környéki ivóvízminőség-javító beruházás próbaüzeme - közölte a projektet lebonyolító önkormányzati társulás képviselője az MTI-vel.

Pintér Szilárd elmondta: négy új vízműtelep üzemeltetését kezdték meg Dalmandon, Döbröközön, Gyulajon és Kurdon, a távvezetékek 75 százalékát fektették le, a hálózatrekonstrukció 60 százaléka készült el.

A 85 százalékos európai uniós támogatást elnyert projekt keretében emellett 42,8 kilométer hosszan helyeznek el távvezetéket, amelyen keresztül Csikóstőttős, Kaposszekcső, Attala, Csoma és Szabadi Dombóvárról kapja majd az ivóvizet, Kurd és Csibrák pedig Gyulajról.

Szücs Tamás projektvezető arról számolt be, hogy a vízműtelepekhez kapcsolódóan négy új kutat fúrtak, és megkezdődött az ezekből származó nyersvíz laboratóriumi vizsgálata. Tájékoztatása szerint az eddigi eredmények alapján a víz nem tartalmazza azokat a kémiai és indikátoranyagokat, amelyek most határérték felett vannak jelen a nyersvízben.

Az érintett települések közül Döbröközön, Kurdon és Csibrákon a víz arzénkoncentrációja magasabb a határértéknél, itt vas-hidroxid segítségével vonják ki ezt a vízből. Döbröközön, Gyulajon, Kocsolán és Dalmandon az ammónium- és a mangántartalom magasabb az előírtnál.

A projekt megvalósítását 2013. júliusban a kormány saját hatáskörbe vonta, konzorciumi partnernek pedig az Országos Vízügyi Főigazgatóságot jelölte ki. A beruházást 2015-ben a Miniszterelnökség azon késedelemben lévő projektek között tartotta nyilván, amelyeknek kétséges a határidőre történő befejezése.

Pintér Szilárd közölte, hogy a próbaüzem május végére zárul le, június 30-ig megtörténik a műszaki átadás, a projekt teljes zárására július 30-ig kerül sor. A fejlesztésnek köszönhetően 15 ezer ember jut egészséges ivóvízhez - tette hozzá.

Hirdetés