Elégedetlen a fideszes székesfehérvári polgármester, újratervezné az önkormányzatok finanszírozását. Cser-Palkovics András szerint a szolidaritási adó túlzó, az elköltés logikája nem hatékony.

Megérett a korrekcióra az önkormányzati finanszírozási rendszer. Több mint 10 éve működünk egy szisztémában, megítélésem szerint egy nagy rendszer ilyenkor már megérett az értékelésre. A nagyvárosok ugyan nagyon jelentős fejlesztési forrásokat kaptak a kormányzattól, de a feladatfinanszírozást érdemes lenne áttekinteni – válaszolta Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere arra a kérdésre, nem tartja-e aránytalannak, hogy az önkormányzatok alig kapnának valamivel többet jövőre feladatellátásra az állami költségvetésből, mint idén, miközben az önkormányzatoktól szolidaritási hozzájárulás címén elvont összeg csaknem 30 százalékkal, 70 milliárd forinttal emelkedik. Fontosnak tartotta ugyanakkor leszögezni, hogy az önkormányzatok jelentős része nem fizet szolidaritási hozzájárulást.

A városvezető újfent megerősítette, hogy a szolidaritás elvével egyetért, az elvonás összegét azonban „túlzónak tartja, az elköltésének logikáját pedig nem hatékonynak”. Ettől még tény szerinte, hogy a kormány nem emeli jövőre a szolidaritási hozzájárulás mértékét. A látszólagos ellentmondásra az a magyarázat: a szolidaritási hozzájárulás összegét meghatározó képleten nem változtatott a kormány, de mivel – a gazdasági fejlődés vagy épp az infláció miatt – sok önkormányzatnál várhatóan nőnek az iparűzésiadó-bevételek, emelkedik a szolidaritási hozzájárulás összege is. Vagyis a több pénzből vonna el többet a kormány. Sok esetben nagyságrendileg már annyit, vagy többet, mint amennyi a település állami támogatása.

A cikk itt olvasható tovább