Az érintett települések önkormányzatainak ajánlott lesz időben kapcsolni.

Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség (BSZ) elnöke körlevélben értesítette a polgármestereket, hogy még folyamatban van a törvényalkotás.

Az önkormányzatokat tömörítő szervezet vezetője a HírBalatonnak elmondta, a figyelemfelhívásra azért van szükség, mert amikor az Építési és Közlekedési Minisztérium kifüggeszti majd társadalmasításra az új építészeti törvény tervezetét a közeljövőben, és annak keretében több tucat törvény módosítása között A Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló 2018. évi CXXXIX. törvény módosítását, csak rövid idejük lesz az önkormányzatoknak a reagálásra, úgyhogy mielőbb kell tájékoztatni őket.

Ragaszkodjanak az elővásárlási jogukhoz

A jelenlegi jogszabályok szerint elővásárlási joga van minden Balaton-parti ingatlan esetében az önkormányzatnak, viszont az elővásárlási jog később már nem fog vonatkozni az összes jogi, illetve szabályozási partvonallal érintkező telekre, csak bizonyos meghatározott beépítésű és tulajdonú ingatlanokra.

Ezért fontos a BSZ elnöke szerint, hogy a települési önkormányzatok a változások életbeléptetése előtt éljenek a még érvényben lévő törvény adta lehetőségükkel: jegyeztessék be minden part menti telek tulajdoni lapjára az elővásárlási jogukat, hogy továbbra is legyen esély bárkinek megközelítenie a vízpartot.

Az észak-balatoni szőlők sorsa

A BSZ elnöke azt reméli, hogy az új törvény védelmet nyújt az észak-balatoni szőlőknek, ahol jelenleg következmények nélkül épülhetnek külterületeken nyaralók és úszómedencék, pusztítva a szőlőket, rombolva a tájképet, problémákat okozva a közszolgáltatóknak is.

Mit terveznek a vízparttal?

Még hiányoznak a 2018. évi CXXXIX. területrendezési törvényhez kapcsolódó új balatoni vízparti tervek, amelyek meghatározzák majd, miként változik a vízparti területek és azok közterületeinek védelme, a parti sétányok kialakításának lehetősége.

A BSZ utoljára év elején kért időpontot egyeztetésre Lázár János építési és közlekedési minisztertől, de javaslataikra és kéréseikre nem jött válasz. Azonban a települések polgármesterei sikeresen fel tudták keresni, őket fogadta a minisztérium a vízparti tervek megvitatására.

Lombár Gábor úgy tudja, hogy az új jogszabályokból már hiányoznak az eddigi közterületi jelölések, amire szintén figyelmeztette az önkormányzatokat, hogy a még érvényes rendelet alapján jegyeztessék be a közterületi státuszt az érintett ingatlanok tulajdonlapjaira.

A BSZ elnöke Balatonfenyves polgármestereként saját településén már elindította a vízparti ingatlanokra az elővásárlási jog bejegyzését és a közterületi státuszok bejegyzését is.

Küzdeni kell az állami vízpartokért

Lombár Gábor beszámolt egy körlevélben a polgármestereknek a vízparti állami telkek összeírásáról, ami azért indult el, hogy azokat önkormányzati tulajdonba vagy vagyonkezelésbe vegyék.

„Sok kisebb és nagyobb telek is akad még szétszórva a Balaton partján, ami közvetlen vagy közvetett állami tulajdonban van a nemzeti vagyonkezelőnél vagy olyan állami tulajdonú cégeknél, mint a MÁV, a DRV vagy a KDTVIZIG, de már nincs már szüksége rájuk a vagyon kezelőjének. Fontos lenne lépni itt is, hogy ami ingatlant még nem privatizáltak, azok esetében egyezségre jussanak az önkormányzatok a vagyonkezelővel. Ez garantálhatja az utolsó szabad vízparti vagy vízközeli területek köztulajdonban maradását, be nem épülését” – mondja a BSZ elnöke.

(Napi.hu)