Idén már 307,6 milliárd forintot von el az állam a tehetősebb helyhatóságoktól önkormányzati szolidaritási hozzájárulás, azaz szolidaritási adó címén. A terhet a kormány 2017-ben vezette be, s abban az évben összesen 26,5 milliárd forintot vont el néhány tucat, valóban tehetős önkormányzattól. Mára az elvonás mértéke a kezdő összeg több mint tízszeresére emelkedett.

Az ötlet eredetileg az volt, hogy az iparosodott és/vagy jelentős szolgáltatási szektorral és emiatt jelentős iparűzési adóbevétellel rendelkező önkormányzatok a bevételeik egy kis részét fizessék be a költségvetésbe. A befolyó pénzt a kormány más, szegényebb önkormányzatok támogatásra fordította volna. Míg az adó bevezetésekor a főváros mellett néhány tucat település (Százhalombatta, Székesfehérvár, Paks, Veresegyház, Budaörs és a nagyobb vidéki városok, megyeszékhelyek) esett az adó hatálya alá, mára egyes becslések szerint a befizetés akár az helyhatóságok negyedét is érintheti – írja a Népszava.

A cikk itt olvasható