Egy 2021-es kormányrendeletre hivatkozva kétszáz somogyi  projekt kiutalt előlegét vissza kellett fizetniük a pályázóknak – írta meg a sonline.hu.

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretében megvalósuló  beruházások közül olyanokat érintett a visszafizetés, amelyek készültsége nem érte el a 10 százalékot.

A Nemzeti Fejlesztési Központ a lapnak azt mondta, azért kérik vissza a kiutalt előlegeket, mert a minél gyorsabb felhasználásban érdekeltek.

Az eljárásrend szerint a projekt előrehaladásához a benyújtott likviditási terv alapján lehet előleget igényelni, mely adott naptári évre ígéri a megvalósításhoz szükséges forrást, hogy továbbra is önkormányzati önerő nélkül haladhassanak a fejlesztések – írta a Nemzeti Fejlesztési Központ Kommunikációs Főosztálya válaszában.

Az önkormányzatok csak egy évre kérhetnek előleget, és ha nem a megkötött szerződés szerint haladnak, új likviditási tervet kell benyújtaniuk.

Somogyban a TOP Plusz keretében 206 projekt 49 milliárd forint támogatást nyert a meglévő 79 milliárd forintos keretből.

• Barcson 2,5 milliárd forintnyi előleget kell visszafizetni, ez nyolc pályázatot érint a Dráva menti városban: óvodafelújítást, sportcsarnok energetikai korszerűsítését. A város már 2,2 milliárd forintot visszafizetett a kapott támogatásból,
  • Nagyatád 280 millió forintot nyert, ebből a szociális központ irodaépületének energetikai korszerűsítését valósítják meg,
  • Csokonyavisontán az idősek otthonában hiúsult meg a beruházás, 108 millió forintot adtak vissza.
  • Balatonbogláron közel 500 millió forintnyi előleget kellett visszautalni, miközben a projekt nem a megfelelő ütemben halad, egy év késésben van.