Októberig nem vehetik át hivatalukat az új polgármesterek, a távozók pedig nem szórhatják a pénzt.

Hiába választottak a településeken új polgármestert, októberig a jelenlegi városvezető viszi az ügyeket. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Schmidt Jenő szerint a törvény a költségvetési keret betartására kötelezi az ősszel távozó polgármestereket, képviselőket.

A 2019 októberében, illetve az időközi választásokon megválasztott képviselők és polgármesterek megbízatása az Alaptörvény értelmében októberig tart, a helyi önkormányzatok és nemzetiségi önkormányzatok alakuló üléseit 2024. október elseje után tizenöt napon belül kell összehívni. A június 9-én megválasztott polgármesterek is csak októberben léphetnek hivatalba, kivéve azokon a településeken, amelyeknek nem volt polgármesterük. Ezeken a településeken a vasárnap megválasztott polgármester az eredmény jogerőre emelkedését és a megbízólevél átvételét követően azonnal hivatalba lép.

A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke az InfoRádióban elmondta: váltás esetén a polgármesterek közötti átadás-átvételnek október elsejétől kell megvalósulnia, amely után az új képviselő-testület alakuló ülését is meg lehet már tartani. A megválasztott polgármestereknek, önkormányzati képviselőknek pedig esküt kell tenniük, illetve meg kell határozniuk a szervezeti és működési szabályzatot.

A cikk itt olvasható tovább