A dolgok jelenlegi állása szerint egy olyan személy vallomása alapján tartóztatták le Magyarország hatodik legnagyobb önkormányzatának polgármesterét, aki a várható 180 havi fogházbüntetését tudta a vádalkunak köszönhetően 14 hónapra lecsökkenteni.

A tények: 2021 decemberében egy titokzatos férfi jelentkezett a nyomozó hatóságnál, aki úgy érezte, itt az ideje, hogy föltárja a III. kerületi korrupciós hálózatot és annak szereplőit. Azt állította, hogy különféle személyeken keresztül túlárazott vagy fiktív szerződéseket köt az önkormányzat, s az azokért fölvett pénzt visszacsorgatják saját zsebükbe. E férfi azt vallotta mások elmondása alapján, hogy tudomása szerint Kiss László polgármesternek is visszaosztanak a fiktív és túlárazott megrendelések után. Őt a vallomásában nem nevesítette, hanem nemes egyszerűséggel „főnöknek” nevezte.

Az ügyészség végül közvetlenül az önkormányzati választás előtt, még márciusban megszállta az önkormányzat épületét, ahonnan számos szerződést vittek el – ugyanakkor ezek a szerződések nyilvánosak, bárki számára elérhetők voltak, ahogy a teljesítésigazolásuk is. A kérdés az, hogy ezek túlárazottak voltak-e, a vélemények ezzel kapcsolatban megoszlanak. Tény ugyanakkor, hogy az ármegállapítás, ahogy arra dr. Kiss László ügyvédje, Zamecsnik Péter is fölhívta a figyelmet, nem büntetőjogi kategória. Júniusban, közvetlenül a választások után aztán az ügyészség javaslatára a bíróság jóváhagyta Czeglédy Gergő alpolgármester és egy munkatársa letartóztatását, Czeglédyt százmillió forintos vesztegetéssel vádolják, amit ő határozottan tagad.

A polgármester letartóztatásához augusztus közepén az vezetett, hogy egy korábbi munkatársa a várható 14-15 év fegyházbüntetést, vagyis nagyjából 180 hónapnyi elzárását egy vádalku keretében 14 hónapra csökkentette azzal, hogy dr. Kiss Lászlóra vallott. „Az kétségtelen tény, hogy a polgármester úr egyik korábbi munkatársa a saját érdekei mentén egyezséget kötött az ügyészséggel. Nagyon kedvező büntetési tételben állapodtak meg, 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztés helyett csak 14 hónapot kell fogházban töltenie” – mondta erről Zamecsnik Péter.

A cikk itt olvasható tovább