Lázár János kiakadt, amiért az önkormányzatok tartoznak a Volánnak. Ezt követően született meg a drákóinak mondható lépés.

Az orosz–ukrán háborúra hivatkozva a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is behajthatja az önkormányzaton az állami szolgáltatók felé fennálló tartozást – írja a Telex egy, a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletre hivatkozva.

A 254/2024. (VIII. 22.) jelzésű jogszabály nevesíti, hogy az Orbán-kormány kiemeli a normál polgári jogrendből azt az esetet, amennyiben egy önkormányzati megrendelő egy állami szolgáltatónak tartozik: személyszállítónak, postai szolgáltatónak, villamosenergia-cégnek, földgázkereskedőnek, víziközmű-szolgáltatónak. Emellett új keretek között rendezik azt a helyzetet is, ha az önkormányzati megrendelőnek van igazoltan teljesített vagy nem kifogásolt teljesítésből származó, egymillió forintnál nagyobb tartozása egy állami gazdasági társasággal szemben. Így ha az adós a fizetési felszólításban kitűzött határidőt követő 60 nap elteltével sem fizetett, az állami adó- és vámhatóság, vagyis a NAV adók módjára hajtja be a tartozást. A rendelet a kihirdetését követő napon, augusztus 23-án lépett hatályba.

A lépés alighanem azt követően született, hogy az építési és közlekedési miniszter arról beszélt nemrégiben, hogy az önkormányzatok a legnagyobb bliccelők, mivel sokan közülük tartoznak a Volánnak. Lázár János korábbi tájékoztatása szerint ilyen Győr városa, amely 650 millió forintos adósságot halmozott fel.

(Népszava)