szime konferenciaJövőre indulhat a szociális életpályamodell bevezetése - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesületének XVIII. nemzetközi konferenciáján.

A tárca teljesítette a kormány feltételeit, és azt gondolják, hogy minden készen áll a szociális életpályamodell indítására - mondta Czibere Károly államtitkár. Hangsúlyozta: a kormány folyamatosan küzd azért, hogy anyagiakban is jobb megbecsülésük legyen a szociális ágazatban dolgozóknak. A jövő évi béremelésre 9 milliárd forintot terveznek fordítani.

Tarlós István, Budapest főpolgármestere azt közölte, hogy a fővárosi szociális szakemberek megtartása érdekében, elhivatottságuk és szakmai tevékenységük elismeréseként az önkormányzat jövő évi költségvetésének előkészítésekor megvizsgálják a dolgozók fokozottabb anyagi megbecsülésének lehetőségeit. Megvizsgálják továbbá a lakhatási lehetőséggel nem rendelkező közalkalmazottak kedvezményes szálláslehetőségeinek kialakítását.

A főpolgármester elmondta, hogy a szociális ellátás egyik legégetőbb problémája az egyre növekvő dolgozói létszámhiány. A szakmai szervezetek beszámolói szerint a szociális ellátás intézményeiben hosszú évek óta rendkívül jelentős az illetmények elmaradása a többi ágazat dolgozóinak illetményeihez képest.

A pályaelhagyás tekintetében az utolsó utáni pillanatban vagyunk – jelentette ki a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesületének elnöke, Kocsis József ezért arra kérik az államtitkárt, hogy tegyen meg mindent a szociális ágazat béreinek felzárkóztatásáért.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila előadásában arról beszélt, hogy optimista számítás szerint 2060-ban Magyarország népessége 8 millió körül lesz, és a gyermekek aránya csökken majd, az idősek aránya pedig növekszik. Hangsúlyozta, hogy a kormányzati családpolitika célja a fenntartható demográfiai fordulat. Ennek eszköze az olyan családpolitika, amely stabil, rugalmas, komplex, és célzott.