onkormanyzati hivA demokráciákban nemcsak a központi kormányzat rendelkezik széles döntési és cselekvési jogkörrel, fontos szerep jut az autonóm alrendszereknek is. Ha a központi kormányzat túlterjeszkedik, e szereplők önrendelkezése korlátok közé szorul. Ez történik éppen az önkormányzatokkal – írja Kiss Ambrus politológus a mérce.hu-n.

A modern demokráciákban a társadalom működtetése sokkal összetettebb folyamat annál, hogy hogyan működik a központi kormányzat. A működést sok esetben a demokratikusan megválasztott intézmények, illetve, talán ugyanekkora mértékben, demokratikus legitimitással nem rendelkező szereplők alakítják – sok esetben ezek gazdasági érdekektől vezéreltek. Ha ez utóbbiak jelentős túlsúlyba kerülnek, akkor a társadalom elveszíti önrendelkezésének egy részét. Ugyanakkor az is veszélyes irány, ha az egyik politikai legitimitással rendelkező erő a másik kárára kívánja hatalmát erősíteni. Ebben az írásban az önkormányzati alrendszeren keresztül mutatom be e káros folyamatot.

A cikk itt folytatódik