feher jozsef02Általános közszolgálati bérrendezés keretében nyolcszázalékos béremelést javasol a kormányzatnak az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) munkavállalói oldala, azok esetében pedig, akiknek a bére tíz éve nem nőtt, akár ötvenszázalékos lehetne elképzelésük szerint az emelés.

2011 és 2013 között 1400 milliárdos bértömeget vontak ki a szférából, és ebből az összegből máig csak 1050 milliárd érkezett vissza – jelentette ki az OKÉT munkavállalói oldal ügyvivője, Fehér József (képünkön). Számításaik szerint a nyolcszázalékos - gyakorlatilag a 13. havi bért visszaadó - emelés éves bérköltsége 330 milliárd forint körül lenne, ennek egy jelentős része pedig egyből vissza is érkezne az állami költségvetésbe. A KSH márciusi adatai szerint mintegy 680 ezren dolgoznak a közszolgálatban, közülük az utóbbi években 410 ezer embert „ért el valamiféle bérintézkedés”, ugyanakkor legalább 200 ezren egyetlen fillér emelést sem kaptak az elmúlt tíz évben, de van, akinek 2002 óta változatlan a juttatása.

Az ügyvivő szavai szerint az utóbbi években széttöredezett hazai közszolgálati bérrendszert „egy viszonylag egységes logikájú, nem feltétlenül egységes mértékű” szisztémává kellene rendezni. Ettől független a nem jellegadó munkakörben (például kórházi vagy iskolai kisegítőként, karbantartóként) dolgozók bérének rendezése, hiszen ők azért nem kaptak korábban emelést, mert rájuk nem érvényes az életpályamodell.

Földiák András, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke arról beszélt, hogy a tavalyi, jelentős előrelépések után határozott csalódást okozott a tárgyalásokon a kormányzati pozíció. A költségvetés tervezetéről tartott hétfő délutáni egyeztetésen elhangzottak alapján jövőre 4,3 százalékos GDP-emelkedést és 3 százalékos inflációt vár a kormányzat; a bruttó bértömeg 10 százalékkal nő, a béremelkedés mértéke 8 százalékos lesz. A szakszervezeti vezetők az eseményen elmondták: ígéretet kaptak a kormányzati oldaltól, hogy a költségvetési tervezet május másodiki benyújtása utáni héten újabb egyeztetést tartanak a több száz oldalas dokumentumról.

Hirdetés