regeneracioAz eddigi mintegy százzal szemben 2014-re 300 kormányablak lesz gyorsabb, kényelmesebb ügyintézéssel segítve az embereket – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) államtitkára Zánkán a ReGeneráció táborban – írja a Magyar Nemzet.

 

A KIM által szervezett ReGeneráció táborban 120, pályakezdés előtt álló egyetemista ismerkedik meg a közszolgálattal, illetve találkozhat közigazgatási vezetőkkel. Először mindenkinek önmagát kell megismernie: versengő típus-e, vagy a köz javát akarja szolgálni; fontos ez a felismerés, hiszen a személyiséget ki kell teljesíteni a munkahelyen – ajánlotta a fiataloknak az államtitkár.

Rétvári Bence felidézte, hogy az eddigi kormányzati karrierexpókon csaknem tízezer fiatal vett részt, ahol bemutatták a közigazgatási pálya sokszínűségét; nyílt napot rendeztek, a külföldi tanulmányúttal kombinált közigazgatási ösztöndíjjal 450 fiatalt küldtek ki Európa több országába. A KIM azért indította ezeket a programokat, hogy jó képességű fiatalokat bevonva „megfiatalítsa” a közigazgatást, és itthon tartsák az ifjú diplomásokat.

A közigazgatás-fejlesztési Magyary-programot pedig azért hozták létre, hogy itt tartsák a többrétegű tapasztalatokkal, vezetői képességekkel rendelkező negyvenes korosztályt; ezt a kvalifikált munkaerőt a piac jelenleg elszívja – fejtette ki az államtitkár. Azt mondta: a köztisztviselői pályán átjárhatóságot biztosítanak az államigazgatásban, nem kell „beragadni” egy helyre.

Kérdésre válaszolva – miszerint a megfiatalodás vajon az egész kormányzati struktúrára vonatkozik-e – elmondta: vannak mulasztások, amelyeket a rendszerváltáskor nem tettek meg; az elmúlt két év alatt az elavult jogszabályokat cserélték le, a humán területen pedig arányos korfát próbálnak kialakítani. Ennek része a 62 éves nyugdíjkorhatár, amely a fiatalok előtt pluszlehetőséget nyitott a belépésre a közigazgatásba. A kormányhivatalok egy másik lehetőséget nyújtanak arra, hogy a fiatalok bejussanak a közigazgatásba, vidéken is – tette hozzá.

Egy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel kapcsolatos kérdésre azt mondta: hosszú távon azt szeretnék, ha itt képeznék a közszolgákat, az intézmény a közigazgatási elitképzés központja lenne. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a közigazgatásba más végzettséggel is be lehet kerülni.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem idén január 1-jén jött létre három jogelőd intézményből: integrálódott a Rendőrtiszti Főiskola, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Kara. 

A ReGeneráció tábor szemináriumán Ódor Bálint, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára is megosztotta tapasztalatait a fiatalokkal.

Hirdetés