A szociális életpályáról, a kollektív szerződésről és a bérfejlesztésről egyeztetnek a Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórum idei ülésein - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága az MTI-vel.
Emlékeztettek arra, hogy az államtitkárságon 2014 augusztusa óta folynak az egyeztetések a szociális ágazati érdekképviseletekkel. A tájékoztatás szerint a fórum mindhárom oldala: a munkavállalók, a fenntartók és a kormány teljes egyetértés mellett alakította ki éves munkatervét, amelyben a „mindennapi szakmai munkát” érintő kérdéseket is megvitatják. A múlt héten megtartotta idei első ülésen tárgyaltak az ágazati bérpolitikáról és a bérrendszerről is. Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár (képünkön) arról beszélt, hogy tavaly jelentős előrelépés történt mind a bérrendezés, a munkaközi szünet, mind az ágazati érdekegyeztetés újraindítása ügyében. Azt írták, a kormány elkötelezett abban, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje az ágazatban dolgozók munkáját, ezért 2014 óta - az idei költségvetési összeggel együtt – 60 milliárd forintot fordít a bérekre.
A fórumon az önkormányzatok, civil szervezetek, egyházak és állami szervezetek mellett részt vettek a szociális ágazat szakszervezetei: a Pedagógusok Szakszervezete, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete is. Megállapodtak abban, hogy két-három havonta folytatják az egyeztetést. Kitértek arra, a kormány célja, hogy az egyeztetés minél szélesebb körű legyen, ezért „a közeli hetekben” tovább bővül az érdekegyeztetés köre, olyan újabb fórumokkal, ahol minden érintett érdekegyeztető szervezet kifejtheti álláspontját.
Az üléssel kapcsolatban a fórum egyik tagja, a Szociális Intézmények Országos Szövetsége (SZIOSZ) is közleményt adott ki. Nyilatkozatában üdvözölte, hogy a fórum az éves munkatervébe beépítette azt a 14 szakmai javaslatot, amelyet a szociális szakma prominens képviselői, az érdekképviseleti szervezetek és a területen működő szakszervezetek a legfontosabbnak ítéltek. Üdvözölte továbbá, hogy a szociális ágazat irányítói folyamatos és érdemi párbeszédet kívánnak folytatni az ágazat szereplőivel, és reményét fejezte ki, hogy a szociális életpálya megvalósul.