hivatalMiközben általános béremelésért harcolnak a közszolgák, a polgármesteri hivatalokat belülről is feszítik a fizetéskülönbségek.

Igazságtalannak érzett bérszakadékok borzolják a kedélyeket a nagyobb önkormányzati hivatalokban, ahol a bérkeret megengedi, hogy a többiekénél magasabb személyi illetményt adjanak néhány dolgozónak. Egy megyeszékhely köztisztviselője arról panaszkodott a közelmúltban a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) honlapján, hogy a „polgármesterek feltöltötték a hivatali állományt a saját embereikkel (szomszéd, koma, jóbarát), akikben megbíznak. Ezután megegyeztek a jegyzővel, hogy határozzon meg ezeknek az embereknek egy indokolatlanul magas személyi bért.”

A levélíró állítja, gyakori, hogy érettségi után, diploma, szakvizsga és nyelvvizsga nélkül kétszer, háromszor annyit keresnek a kiválasztottak, mint a többi köztisztviselő. Ezt igazságtalannak és botrányosnak tartják a hivatalok tíz-húsz éve dolgozó, diplomás, szakvizsgázott, nyelveket beszélő alkalmazottaival szemben, akik a bértábla alapján jó, ha a garantált bérminimumot megkapják.

A településvezetők és jegyzők természetesen árnyaltabban fogalmaztak lapunknak. A XV. kerület jegyzője, Lamperth Mónika szerint például egy jól felkészült építészt még egy fővárosi önkormányzat sem tudna megtartani a kiemelt bér nélkül.

A cikk itt folytatódik