karacsony gergely02A fővárosi közszolgák bérviszonyainak rendezését és munkakörülményeik javítását ígérte Karácsony Gergely főpolgármester a múlt héten Budapesten, egy szakszervezeti fórum szünetében tartott sajtótájékoztatón.

Abban vagyunk érdekeltek, hogy a Budapesten dolgozó közszolgák megbecsült munkavállalók legyenek, ezért vállaljuk, hogy lehetőségeinkhez képest mindent megteszünk a bérviszonyok rendezése és munkakörülmények javítása érdekében – mondta Karácsony Gerely főpolgármester a Független Szakszervezetek Európai Szövetsége (CESI) és a CESI magyar partnere, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) konferenciáján.

Hangsúlyozta: a városlakók érdeke, hogy jól működő közszolgáltatásokat kapjanak, ezt pedig csak jól megfizetett, jó munkakörülmények között dolgozó közszolgák tudják nyújtani, ezért is jelzésértékű részvétele a közszféra védelmében tartott fórumon. Szerinte a közszférában tapasztalható bérlemaradás drámai munkaerőhiányt eredményezett, a főváros cégei fuldokolnak a munkaerőhiánytól, ez pedig súlyosan veszélyezteti a budapesti közösségi közlekedést és a hulladékszállítást. Ezeken a területeken bérfelzárkóztatási programot kell indítani és javítani kell a munkakörülményeket.

A főpolgármester elmondta, mielőbb szeretnének létrehozni egy fővárosi érdekegyeztető tanácsot, ugyanis „Magyarországnak nem érdeke, hogy megszűnt az intézményes érdekegyeztetés, ez a munkaadói, a munkavállalói és a kormányzati oldalnak is káros volt”. Megismételte, hogy megtiltják a „rabszolgatörvény” alkalmazását a Fővárosi Önkormányzatban és a fővárosi cégeknél, és a regisztrált álláskeresők munkaerőpiacra történő visszajutásának segítése érdekében ingyenessé teszik számukra a közösségi közlekedés használatát. Mint monda, ilyen jelentős munkaerőhiánynál a fővárosi önkormányzatnak például ezzel is segítenie kell a munkaadó és munkavállaló összekötésében.

Boros Péterné, az MKKSZ elnöke, a CESI alelnöke a sajtótájékoztatón elmondta, kezdeményezik, hogy a főpolgármester a kerületi polgármesterekkel és az MKKSZ helyi képviselőivel kezdjen tárgyalást arról, hogyan lehetne formalizált budapesti önkormányzati munkaügyi kerekasztalt létrehozni. Mint mondta, a kerekasztal foglalkozna többek között az önkormányzati köztisztviselők ellentmondásos kereseti szabályozásának rendbetételével, a munkavállalói jogok garantálásával, az érdekegyeztetéssel, segítené az önkormányzati szociális dolgozók helyzetének javítását, a munkaerőhiány csökkentését.

Hirdetés