Már több mint kétezren csatlakoztak a Közmunkások Szakszervezetéhez, amelynek négy plusz egy kérése van a kormányhoz. A szerveződés centruma Borsod-Abaúj-Zemplén megye, a legtöbben ott csatlakoztak eddig a szakszervezethez, amelyben öt forint a havi tagdíj.
Nyakó István szocialista országgyűlési képviselő, a szervezet társelnöke a nyáron alakult szakszervezetről elmondta, a februári "éhségmenet" elnevezésű akciójuk után nagyon sokan keresték meg őket, innen jött az elhatározás, hogy intézményesíteni kell a kisemberek képviseletét. Csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében már nyolcszázan, a szabolcsi, nógrádi, hevesi és baranyai csatlakozókkal együtt pedig már több mint kétezren vannak a Közmunkások Szakszervezetében. A szakszervezet a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Ricsén alakult meg, elnöke Vécsi István, a település szocialista polgármestere – adta hírül az MTI.
A szervezet a dolgozni akaró kisemberek érdekeit képviseli, hiszen közmunkás mindenki lehet – mondta Nyakó István. Négy plusz egy kérésük van a kormányhoz – folytatta -, ami december 31-éig kérés, azután a szakszervezeti eszközöket használva már követelés lesz.
A kéréseket Kordás László, a Közmunkások Szakszervezetének főtitkára sorolta fel. Az első az, hogy mivel 47 ezer forintból nem lehet megélni, kérik azt a plusz 13 200 forintot, amit kivett a kormány a közmunkások zsebéből. Korábban ugyanis 60 200 forint volt a bérük.
Másodikként említette a heti bérezés által okozott problémát. A hetente kapott összegből nem lehet sárga csekket befizetni, épp csak egy hétvégi bevásárlásra elegendő. A közüzemi díjakat sem lehet részletekben fizetni – fejtette ki.
Harmadikként említette azokat a térségeket, ahol egyáltalán nincs munkalehetőség, és sorállás van a közmunkáért is. Ott még ahhoz a 47 ezer forinthoz sem jutnak hozzá. Ebben az esetben azt kérik, hogy legalább egy kenyérkereső lehessen minden családban.
Negyedik kérésük a szabadságolás időtartamára vonatkozik, mert a jelenlegi szabályozás hátrányosan különbözteti meg a közmunkában 8 órában dolgozókat.
A pluszkérés pedig a pályakezdőkhöz kapcsolódik, akiket csak egy év után lehet közmunkásként foglalkoztatni a mai szabályozás szerint Az Európa Unióban ez a „várakozási idő” négy hónap.