kozmunkaTöbb mint négyszáz embernek indul Start munkaprogram az ország egyik leghátrányosabb tájegységében, a dél-dunántúli Ormánságban március második felétől december végéig. A Mátra, a Bükk és a Heves-Borsodi dombvidék turistaútjait pedig átlagosan ötszázötven közmunkás takarítja az év végéig.

A Baranya megyei önkormányzat és 35 ormánsági települési önkormányzat szerdán együttműködési megállapodást írt alá, ennek értelmében összefognak a Belügyminisztérium által indított kistérségi mintaprogram megvalósításában - jelentette be Tiffán Zsolt, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke, Tiffán Zsolt. Az Ormánság felemelkedését célzó 25 milliárdos, főként pályázati forrásból fedezett Ős-Dráva program megvalósításához kapcsolódhat a Start munkaprogram.

Tiffán Zsolt tájékoztatása szerint a vízkormányzási rendszer kialakításával eredeti állapotába állítják vissza a 150 évvel ezelőtt szabályozott Dráva környezetét, ez rendkívül élőmunka-igényes lesz, így a közfoglalkoztatási lehetőségeket is igyekeznek kihasználni. A komplex vidékfejlesztési program első teljes évében idén március 19. és december 31. között több mint 400 embernek tudnak munkát adni. A programba bevont emberek, akik olyan településeken élnek, ahol rendkívül magas a munkanélküliség, elsősorban a régi árkok mentén dolgoznak majd, és egy 89 kilométernyi csatornarendszer kialakításában vesznek részt.

A Dél-Dunántúl térsége Észak-Alfölddel és Észak-Magyarországgal együtt az Európai Unió legelmaradottabb térségei között van – emlékeztetett Tiffán Zsolt, a többéves Ős-Dráva program nagy lehetőséget jelent az évszázados hátrányok leküzdéséhez. Revitalizálják a holtágakat, tavakat, vizes élőhelyeket, a közelükben az ökoturizmus, a horgászat, a mezőgazdaság, a feldolgozóipar fellendülését várják.

A kivitelezés során a még hasznosítatlan folyó vizének egy részét szabályozottan, vízpótló árokhálózatokon keresztül tavakhoz, holtágakhoz, öntözendő területekhez juttatják, a természetes eredetű lefolyásból származó vizet visszatartják, tárolják, ebből oldanák meg az agrárterületek öntözését.

Ugyancsak az országos közfoglalkoztatási programhoz kapcsolódva év végéig átlagosan 550 közmunkást alkalmaz a Mátra, a Bükk és a Heves-Borsodi dombvidék turistaútjainak takarítására az Egererdő Zrt. - tájékoztatta Urbán Pál, a társaság vezérigazgató-helyettese az MTI-t. A foglalkoztatottak Heves, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megye 33 településéről érkeznek a napi munkára. A program az Egererdő Zrt. 75 ezer hektáros területét érinti, és az 550 fős átlaglétszám a nyári hónapokban 650-re bővülhet.

A közmunkások a Mátrában, a Bükkben és kisebb mértékben a Heves-Borsodi dombvidéken, Ózd és Pétervására térségében tartják karban az erdészeti feltáró-, a séta- és turistautakat, valamint a tanösvényeket. Összegyűjtik a fakitermelések során keletkezett hulladékot, megszüntetik az illegális szemétlerakókat, a szemetet pedig elszállítják. Mindezek mellett részt vesznek az úgynevezett közjóléti létesítmények, például a felsőtárkányi, a szilvásváradi és a gyöngyösi állami erdei vasút vonalainak kitisztításában, az esőbeállók, padok, asztalok karbantartásában is.

Urbán Pál közölte: az Egererdő Zrt. 719 millió forint céltámogatásban részesül, amiből a közfoglalkoztatottak törvényben előírt munkabérét, szociális hozzájárulási adóját és egyéb költségeket kell fedeznie. A programhoz 20 millió forint önerővel járult hozzá a társaság.

Hirdetés