magyarorszag kozigazgatasaA foglalkoztatási problémák feltérképezését, a munkaerőpiacra visszatérők támogatását szolgáló megyei foglalkoztatási együttműködés született a megyei önkormányzat vezetésével Győr-Moson-Sopron megyében. A Csongrád megyei önkormányzat és a megyei kormányhivatal által indított, egymilliárd forintos költségvetésű foglalkoztatási programnak pedig a munkaerő-tartalékok megtalálása és integrálása a célja.

A Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat vezetésével alakult konzorcium és paktum célja, hogy öt év alatt a munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű álláskeresők, köztük az életkoruk, iskolai végzettségük, egészségi állapotuk, nemzetiségi hovatartozásuk miatt elhelyezkedési nehézségekkel küzdők, a gyermekgondozásról vagy ápolásból visszatérők bérjellegű támogatást és szakmaszerző képzéseket kaphassanak. Emellett arra szeretnék ösztönözni különféle támogatásokkal az Ausztriában dolgozó magyar munkavállalókat, hogy itthon dolgozzanak.

A programokba legalább 3100 embert szeretnének bevonni – mondta Németh Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke. 2021-ig a megyében összesen 4,6 milliárd forint áll rendelkezésre a foglalkoztatási programokra. Ebből a megyei önkormányzat 1,9 milliárd forinttal, a győri önkormányzat 1,8 milliárd forinttal, a soproni önkormányzat pedig 902 millió forinttal rendelkezik.

A paktumszervezet az év végéig térképezi fel a megyei foglalkoztatási problémákat, s elkészíti intézkedési stratégiáját, a megvalósítás januárban indul. Németh Zoltán beszélt arról is, hogy a stratégia megalkotásánál figyelembe veszik majd a megye speciális munkaerő-piaci helyzetét, amely részben a munkaerőhiányt jelenti.

Az együttműködésben a megyei városokon kívül szakképző centrumok, felsőoktatási intézmények, a megyei kereskedelmi és iparkamara, a Vállalkozók Országos Szövetsége, a megyei kormányhivatal, a Mobilis Közhasznú Nonprofit Kft. és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vesznek részt. Győr-Moson-Sopron megyében idén augusztusban 3673 regisztrált munkanélkülit tartottak nyilván, számuk 1036-tal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az álláskeresési ráta 1,7 százalék volt, 0,8 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbi adatnál. A foglalkoztatási arány Győr-Moson-Sopron megyében 69,4 százalékos volt 2016. második negyedévében, 3 százalékponttal jobb az országos átlagnál.

Csongrád megyében egyszerre van jelen a munkanélküliség és a munkaerőhiány – mondta el az MTI-nek a megyei közgyűlés elnöke, Kakas Béla. A 2019 júniusáig tartó program célja, hogy a munkaerő-piaci kereslethez igazított képzési programokkal, a dolgozók alkalmazásához nyújtott támogatásokkal javítsa a foglalkoztatási helyzetet. Augusztus végén 9041 álláskereső szerepelt Csongrád megye nyilvántartásában, 2471-gyel kevesebb, mint egy évvel korábban – fűzte hozzá Juhász Tünde kormánymegbízott. Számuk a felét sem éri el a 2010. augusztusi adatnak, amikor 20 ezernél is többen voltak. Az álláskeresők 13 százaléka pályakezdő, az álláskeresők aránya az augusztusi adatok szerint 4,9 százalék a gazdaságilag aktív népességen belül, 2010-ben ez még 11,5 százalék volt - folytatta a kormánymegbízott. A megyei adatbázisokban 20 ezer állásajánlat szerepel.

A program fontos célja az is, hogy új embereket tudjanak bevonni a munkaerőpiacra a fiatalok, a pályakezdők, a gyed-ről, gyes-ről visszatérők, a megváltozott munkaképességű személyek közül – hangsúlyozta Juhász Tünde. Hollósi Szabolcs, a programot megalapozó helyzetelemzést készítő BFH Európa Kft. ügyvezetője elmondta, hogy - leszámítva a önálló projektet indító két megyei jogú várost, Szegedet és Hódmezővásárhelyt - Csongrád megye településein csökken a munkaképes korú lakosság aránya, és bár javult, az iskolázottság az országos átlagnál rosszabb. Emellett az elvándorlás is nagyobb arányban érinti a fiatal, képzett munkaerőt. A gazdaság igényeinek pedig nem felel meg, hogy jelentősen csökkent a szakképzésben tanuló diákok száma. Az elmúlt években gyakorlatilag megszűnt a kereslet a képzetlen munkaerőre, és csökkent a betanított munka iránti igény is - mondta a szakember. E probléma megoldásában segíthet, hogy a programban a munkaadói igényekhez igazodó képzések, tréningek, rövidebb tanfolyamok indítására is van lehetőség.

Hirdetés