A Komárom-Esztergom megyei Ete község önkormányzata 102 millió forint ráfordításával elektronikaihulladék-bontót alakít ki, a beruházás forrását a Belügyminisztérium pályázatán nyerte el a település – mondta el a polgármester az MTI-nek.
Rohonczi László (Fidesz-KDNP) tájékoztatása szerint az elnyert összeg tartalmazza a közmunkások bérének támogatását is a bontó működésének első évében, de az önkormányzat 25-30 éves működési idővel számol. Az üzem 10 embernek ad munkát, ők egy évig szakmunkás közmunkabért kapnak. A támogatási idő lejárta után a bontót a község szociális szövetkezete veszi át, és további öt embernek adnak munkát.
A létesítményt szeretnék alkalmassá tenni honvédségi elektronikai hulladék és egészségügyi berendezések ártalmatlanítására. A tervezett kapacitás évente 300 tonna hulladék feldolgozása.
A létesítménybe 50-100 kilométeres körzetből érkezik a hulladék, a beszállítók 150 fős körét az önkormányzat saját maga alakította ki és a keletkező másodnyersanyagok felhasználóival is ők állapodtak meg. A bontást kézi munkával végzik, a környezetbe káros anyag nem kerül.
Az üzemet egy tágas udvarral rendelkező korábbi lakóházban alakítja ki a község, a ház mellé egy csarnokot, valamint tárolókat építenek. A település a bontó létrehozásához közmunkásokkal végezteti el az új épületek alapjainak ásását, a kerítések építését és a tereprendezést – ismertette a polgármester.