munkatvAz önkormányzatok kötelesek foglalkoztatni a közérdekű munkára ítélteket, ha a kormányhivatal pártfogó felügyelői nem találnak más munkahelyet neki. Minimum heti négy órában kötelező a vezeklés – írja a delmagyar.hu.

Járdafelújítással vagy parkgondozással dolgozhatja le közérdekű munkáját az a szegvári férfi, akit a múlt héten ítélt jogerősen 300 óra közérdekű munkára fűkasza lopás miatt a szentesi bíróság.

– Ha nagyon lehűl a levegő, a művelődési házban tudunk adni neki különböző takarítási feladatokat – mondta Gémes László szegvári polgármester. A kisebb településeken bevett szokás, hogy a közérdekű munkára ítélteket a közfoglalkoztatottakkal együtt dolgoztatják, ám az elítéltek ezért nem kapnak fizetést – tájékoztatta lapunkat a Csongrád Megyei Kormányhivatal Sajtószolgálata.

A közérdekű munkára ítélteknek Csongrád megyében a kormányhivatal gyámügyi és igazságügyi főosztályának pártfogó felügyelői szereznek munkát. Az önkormányzatok kötelesek a közérdekű munkára ítélteket foglalkoztatni, de a kormányhivatal más közérdekűmunka-letöltő helyekkel is szerződhet. A bíróságok csak kivételes esetben írnak elő szellemi munkakört közérdekű munkában, legtöbbször képzettség nélküli fizikai vagy könnyű fizikai munkavégzést szabnak ki. A munkavégzést a munkáltatónak kell ellenőrizni. Egy közmunkával sújtottnak hetente legalább egy napon 4 órát kötelező serénykednie, maximum heti 48 órát dolgozhat. Ha a szegvári fűkaszatolvaj úgy dönt, hogy minden héten csak az előírt minimumot akarja teljesíteni, akkor kiszabott büntetését hetvenöt hét alatt tölti le. Ha a maximumot dolgozza le, úgy mindez csak hat és fél hetébe kerül.

Tudta?

A közérdekű munkavégzés helyét az elítéltnek elsősorban lakóhelyén, ennek hiányában vagy kérésére a tartózkodási helyén kell kijelölni. A lakóhelyen kívül figyelembe veszik többek között az elkövetett bűncselekmény súlyosságát, az egészségi állapotot, a szakképzettséget és a munkára való alkalmasságot.