ehsegmenet2013_01

Frissítve: Miskolcról is elindult a Munkát, Kenyeret, Tisztességes Béreket Egyesület szervezte, éhségmenetnek nevezett tiltakozó akció hétfőn. A szállingózó hóesésben, nulla fok körüli hőmérsékletben indult útnak a menet, zászlókkal, transzparensekkel. Mintegy félszázan vágtak neki a Budapestig tartó csaknem 200 kilométeres távnak, hogy február 11-én, az országgyűlés tavaszi ülésszakának nyitónapján a Kossuth téren tiltakozzanak a kormány politikája ellen.

Komjáthi Imre, az egyesület elnöke arról szólt: a kérések ideje lejárt, most már követelik a 60 200 forintos közmunkás minimálbér visszaadását. Ugyancsak követelik, hogy ezt az összeget egy összegben, és ne heti bontásba fizessék ki. Szintén követelik azt, hogy minden családban legalább egy embernek legyen folyamatos munkája legalább egy évig, valamint azt is, hogy a fiatal, munkanélküli pályakezdők már négy hónap után közmunkához jussanak, ne kelljen erre egy évet várniuk. Az egyesület követeli az igazságos közteherviselést, az egykulcsos személyi jövedelemadó eltörlését. Komjáthi Imre közölte: jelenleg nyolc éhségmenet tart a főváros felé, a későbbiekben pedig további négy indul útnak, és várhatóan több ezren lesznek jelen február 11-én a Kossuth téri demonstráción.

Korábban: Negyven Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei demonstráló indult útnak Nyíregyházáról Budapestre szombaton, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét a szerinte egyre nagyobb arányú elszegényedésre. A Fidesz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete szerint MSZP-s kampánycélt szolgál az Éhségmenet elnevezésű akció.

A Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője, a kormánypárt nyírségi elnöke, Fehérgyarmat polgármestere, Tilki Attila szomorúnak nevezte, hogy „az a szocialista párt használja fel a szegények sorsát alantas politikai céljaira”, amelynek kormányzása alatt, 2002-2010 között a sokakat ellehetetlenítő helyzet kialakult az országban. Emlékeztetett arra, hogy a képzettség nélküli közmunkások bére az idén 75 500 forintra emelkedik, a végzettséggel rendelkezőké pedig 96 800 forintra. Akik pedig a közmunkások irányítását végzik, havonta 106 000 forintot kereshetnek a közmunkaprogramban.

Kiemelte: az Orbán-kormány éppen a halmozottan hátrányos helyzetű Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartott kihelyezett, vásárosnaményi ülésén jelentette be, hogy a foglalkoztatási gondokkal küzdő térségekben szabad vállalkozási övezetek kialakításával ösztönzi a munkahelyteremtést. Az országban 47, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 8 térségi övezetet jelöltek ki, ahol a munkahelyteremtő befektetők beruházási, adópolitikai és foglalkoztatási kedvezményeket kapnak, hogy az érintett térségekben minél többen helyezkedhessenek el az elsődleges munkaerőpiacon, a közmunka helyett.

Simon Miklós, Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselő, Nyírbogát polgármestere arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Nyírbátor térségében 2002 óta folyamatosan nőtt a munkanélküliség, csak tavaly év végén sikerült megállítani. Ebben annak is nagy szerepe volt, hogy Szabolcsban 2012-ben mintegy 37 ezren vehettek részt a négyszeresére növelt közmunkaprogramban - jegyezte meg.

A szabolcsi éhségmenet tagjai transzparenseik szerint Sonkád, Győrtelek, Nyírbátor, Ököritófölpös, Levelek, Demecser, Nyírmeggyes, Szamossályi és Nyíregyháza közmunkából élő lakói. Egyikük, a nyíregyházi Farkas Mihály elmondta: több mint tíz éve nem talál munkát, hat hónapig volt közfoglalkoztatott, havi 47 ezer forintért, most pedig 22 800 forintot kap: „ebből kellene megélnünk a feleségemmel, enni, rezsit fizetni, ruházkodni, ami lehetetlen”. A nyíregyházi városháza előtti téren gyülekező, Munkát, kenyeret! feliratú transzparenseket és zászlókat kezükben tartó tiltakozókhoz hatvan, velük szolidaritást vállaló ember is csatlakozott, aki tapssal búcsúztatta a zuhogó esőben 260 kilométeres útra indulókat.

A tiltakozók petíciót adtak át a nyíregyházi munkaügyi kirendeltségen, amelyben magasabb közmunkabért, a gazdagokat jobban terhelő adókat, A munka törvénykönyve és a szociális tárgyú jogszabályok felülvizsgálatát, megváltoztatását követelték. Tukacs István, az MSZP térségi országgyűlési képviselője az MTI-nek a helyszínen elmondta: a megye közel 580 ezer lakosának egyharmada ma már mélyszegénységben él. A lakosság fele pedig közelít a létminimum alatt élők táborához. Kitért arra, hogy a szabolcsi foglalkoztatási mutatók a legrosszabbak közé tartoznak, a legutóbbi három évben ötven és hatvanezer között állandósult a nyilvántartott munkanélküliek száma.

Hirdetés