kozmunka1Jövőre folytatódik az életpályamodellek kidolgozása, rendezik a köztisztviselői béreket és a szülés utáni munkába való visszatérést is segítik – árulta el a kormányzat terveit Simon Attila István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára.

Folytatódik a munkaerőpiac dinamizmusa, míg korábban a 700 ezer volt a 2010-hez képest mért foglalkoztatotti többlet, ez mostanra már 765 ezer főre növekedett – kommentálta a frissen megjelent munkaerőpiaci adatokat Simon Attila István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára.

Ebből összesen 615 ezer fő az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedett el, és mintegy 39 ezren kerültek át a közfoglalkoztatottsági programból az elsődleges munkaerőpiacra.

Mindkét nem foglalkoztatottsága emelkedett, azonban a nők rátája dinamikusabb, így a nemek közötti olló záródik. A tavalyhoz képest 100 ezer plusz dolgozó közül 50 ezren az építőiparban, 30 ezren pedig a feldolgozóiparban helyezkedtek el, és a mezőgazdaság is kiemelt célpontja volt az állást találóknak.

A munkaerőpiacért felelős minisztériumi tisztségviselő kiemelte: a munkanélküliség szempontjából az EU-ben dobogósok vagyunk, egyedül Csehországban lényegesen alacsonyabb a ráta.

Folytatódik az életpályamodellek kidolgozása, rendezzük a köztisztviselői béreket – erre pedig a jövő évi költségvetés biztosítja a fedezetet – hangsúlyozta Simon Attila István. A hatéves bérmegállapodásnak köszönhető 2 százalékpontos szociális hozzájárulási adó csökkenés jövőre segíti a foglalkoztatás bővülését. Ez összesen 135 milliárd forintot hagy a magyar vállalatoknál, amit bérfejlesztésekre költhetnek a cégek. A helyettes államtitkár nagy lépésnek nevezte, hogy az öregségi nyugdíjasoknak csak szja-t kell fizetni, a járulékfizetés alól mentesülnek – ezzel segítik a munkaerőpiacon való részvételüket.

A nőket ösztönözzük, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra a szülési szabadság után, nagy luxus, hogy ez a csoport, akik az átlagosnál képzettebbek nem lépnek vissza a munka világába – emelte ki a Pénzügyminisztérium tisztségviselője. Ezt a problémát többek között bölcsődefejlesztéssel kezeli a kormány.

A fiatalokat próbálják olyan képzési programba bevonni, amellyel az elsődleges munkaerőpiacra beléphetnek. A 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 9,5 százalék, ami fokozatosan csökkenő tendenciát mutat. Simon Attila István arra hívta fel a figyelmet, hogy a betöltetlen álláshelyek száma a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint 70 ezer fő, de a cégek feltehetően magas arányban nem jelentik le a keresett álláshelyeket, így a médiában megjelent 100 ezer főhöz közel állhatunk.

(Világgazdaság)

Hirdetés