ngm01Közzétette az uniós tagállamok számára készített országspecifikus gazdaságpolitikai ajánlásait szerdán az Európai Bizottság. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az ajánlásokban szereplő gazdaságpolitikai célok többsége megegyezik a magyar kormányéval. Az országspecifikus ajánlásokat a következő hetekben számos európai fórum vitatja meg, végleges változatukat júniusban az Európai Tanács fogadja el.

Az Európai Bizottság honlapján nyilvánosságra hozott dokumentumban Brüsszel első helyen azt javasolja Magyarországnak, hogy a középtávú költségvetési cél elérése érdekében hajtson végre fiskális kiigazítást, idén a bruttó hazai termék (GDP) 0,3, jövőre pedig 0,6 százalékának megfelelő mértékben, hacsak a szükséges strukturális reformok segítségével nem sikerül csekélyebb erőfeszítéssel elérni a középtávú célokat.

A bizottság azt is javasolta a kormánynak, hogy csökkentse tovább a szektorspecifikus adókat, fokozza a korrupcióellenes küzdelmet, továbbá segítse a közmunkaprogramban résztvevők visszatérését az elsődleges munkapiacra, aktívan alkalmazzon egyéb munkaerőpiaci eszközöket, valamint növelje a hátrányos helyzetű csoportok, különösen a romák részvételét az oktatásban.

A bizottság szükségesnek tartja az adóék szűkítését az alacsony jövedelműek körében. Javasolja a közbeszerzések átláthatóságának javítását és a verseny erősítését az elektronikus közbeszerzési eljárás révén, valamint a nyílt pályázatok körének bővítését. Fontosnak tartja a bizottság a szolgáltató szektor és a kiskereskedelem szabályozási környezetének javítását, a kiszámíthatóság fokozását.

A nemzetgazdasági tárca szerint az ajánlások a korábbi évekhez képest kiegyensúlyozottabbak, lényegesen kisebb a számuk, és a konkrét beavatkozási javaslatok helyett általános stratégiai irányokat tartalmaznak, illetve jobban tükrözik az európai szemeszter keretében a bizottsággal folytatott szakmai párbeszéd eredményeit is. A minisztérium közleménye szerint a bizottság alapvetően kedvezőnek ítéli meg a magyar munkaerőpiaci folyamatokat, elismeri a kormány e területen tett lépéseit, és már nem vitatja a közfoglalkoztatás létjogosultságát. Egyezik az ajánlástervezetben foglaltakkal a kormánynak az a törekvése, hogy megkönnyítse és ösztönözze az átmenetet a közfoglalkoztatásból a nyílt munkaerőpiacra.

Az adókkal kapcsolatban megfogalmazott ajánlásról a tárca azt írta, a bankadó az év elejétől a korábbi mintegy felére csökkent, és 2017-től tovább mérséklődik. A bizottság számszerű költségvetési kiigazítási javaslatával kapcsolatban az NGM jelezte: a kormány az elmúlt években is fegyelmezett költségvetési politikát folytatott, teljesítette a kitűzött célokat. Ezt az államadóság bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított arányának folyamatos csökkenése és a 2017. évi költségvetési törvényjavaslatban szereplő hiánycél is jelzi.

Hirdetés