Európa-szerte drámai hatásokkal jár az aszály, és Magyarország sem védett a következményekkel szemben. A folyamat nemcsak az élővilágot, hanem a mezőgazdaságot is súlyosan érinti.
Búzát 930 ezer, repcét 200 ezer, őszi árpát 330 ezer hektáron arattak idén. A kukorica betakarítási területe 1 millió hektár, a napraforgóé 600 ezer hektár körül alakult az utóbbi években. Ez az öt növény tehát a hazai 4 millió hektáros szántóföldi állomány háromnegyedét fedi le, vagyis, ami ezzel az öt növénnyel történik, döntően határozza meg a magyar növénytermesztés éves eredményeit.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke szerint eddig a szemes kukorica 300 ezer hektáron, a napraforgó pedig 200 ezer hektáron semmisült meg teljesen. Ez a két tétel január-májusi felvásárlási árakon nagyjából 390 milliárd forint.
Ha a 930 ezer hektáron vetett búza esetében valóban több mint 30 százalékkal alacsonyabb országos termésátlaggal számolhatunk, ahogy ezt az Agrárminisztérium államtitkára Feldman Zsolt közölte, akkor ez búzából nagyjából 1,6 millió tonna terméskiesést feltételez. Őszi árpa esetében a vetésterületre vetített terméskiesés nagyjából 300 ezer tonnára becsülhető. A két kalászos esetében elszenvedett veszteség 210 milliárd körül várható. Ha hozzávesszük még a repcén elszenvedett 50 milliárdot, akkor július első napjaiig az aszálykár értéke a szántók háromnegyedén 650 milliárdra tehető.