napparkAz Európai Unió éghajlat-politikai célkitűzéseinek részeként elindított, megújuló erőforrásokból előállított energiatermelés nagyvonalú támogatási rendszert eredményezett, amely Magyarországon is látványos beruházásokat indított el a napenergia termelés széleskörű elterjesztésére. Az állam azonban belenyúlt a támogatási rendszerbe, ami átrendeződést indíthat el piacon.

A korábbi, úgynevezett KÁT rendszerben, a naperőműveket létesítő befektetők komoly kedvezményeket kaptak a hagyományos termelőkhöz képest, mind a termelt energia értékesítése, mind az erőműveik üzemeltetése terén.

A piacon – akár napi áron – történő értékesítés helyett az állam egy garantált, évente indexált átvételi árat biztosít a megtermelt energiára – a gyakorlatban teljesen függetlenül az adott időszakban fennálló igényektől és áraktól. A termelést ennek megfelelően a villamos energia rendszer operatív üzemeltetéséért felelős MAVIR folyamatosan átveszi, az adott pillanatban fennálló keresleti és kínálati viszonyoktól függetlenül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a naperőművek termelésének folyamatos és nehezen becsülhető változását a MAVIR más erőművek termelésének folyamatos mozgatásával egyenlíti ki annak érdekében, hogy a rendszeren se többlet, se hiány ne jelenjen meg egy adott időpillanatban. Ennek viszont igen jelentős a költsége, amelyet eddig a MAVIR, és azon keresztül a villamos energia fogyasztók viseltek. A napenergia termelés folyamatos növelésével viszont ezek a költségek már kezelhetetlenné kezdtek válni.

A cikk itt folytatódik

 

Hirdetés