Kockázati tényezőnek tekintik a kormányhivatalok a helyhatósági választás és az elnyert önkormányzati mandátum között lévő négy hónapot.

A megyei és fővárosi kormányhivatalok belső körleveleiben a közelgő önkormányzati választásra tekintettel kockázati tényezőkre hívja fel a figyelmet – derül ki a Narancs.hu birtokába került belső használatra készült dokumentumból.

Mint az köztudott, az alaptörvény tizenegyedik (!) módosításával az Európai Parlament képviselői és az általános önkormányzati képviselői választást egy napon, az idén június 9-én tartják. Azonban a 2019 őszén megválasztott önkormányzati képviselők és polgármesterek teljeskörű joggyakorlása 2024. október 1-ig tart. Ezzel közjogilag az a furcsa helyzet áll elő, hogy június 9-e és október elseje között még a 2019-ben megválasztott polgármester és képviselők mandátuma érvényes, másik oldalról pedig a június 9-én győztes településvezetők és önkormányzati képviselők csak október első napjától kezdik meg munkájukat.

A cikk itt folytatódik