vizcsA kormány hálózatfejlesztésre készül a víziközmű-hálózat esetében, valamint országszerte összehangolja a díjszabást. Az indoklás szerint a sok esetben három-négyszeres árazáson belüli különbséget akarják megszüntetni, mindez pedig a vízdíjak és a csatornaköltségek emelkedésével járhat. A gazdaságban egyre dominánsabbá váló akkumulátorgyártás miatt is fontos lehet akár a rezsicsökkentés részleges kivezetése. Logikus lenne az egész ágazat központosítása.

Tavaly nyáron országszerte több helyen is gondok akadtak a vízellátással, mivel a víziközműhálózatok fejlesztése elmaradt, a hiányosságokat pedig felszínre hozta az aszályos időjárás. A probléma forrását még a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) is a rezsicsökkentés miatt előállt forráshiánnyal magyarázta legutóbbi, tavaly nyáron megjelent éves jelentésében.

Ebben részletezik, hogy a 2011-es szinten befagyasztott, majd 2013-ban 10 százalékkal rezsicsökkentett víz- és szennyvízdíjak reálértéke 2020-ban már csak 54,1 százalék volt, míg a nem lakossági szegmens által fizetett díjtételek reálértéke 60,1 százalék volt, emiatt az energiahivatal szerint a víziközmű-ágazat lassan évtizede veszteséges.

A cikk itt olvasható tovább

Hirdetés