A polgármester azt mondja, nincs partneri viszony a kormány és az önkormányzatok között.

Egyik napról a másikra hoztak jogszabályt mindenféle egyeztetés nélkül az önkormányzati vagyonról – fogalmazott a Spirit FM Több-Kevesebb című műsorában Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Még akkor is van jogalapja, hogyha az korábban egyházi vagyon volt és önkormányzat használta, hiszen az egyházi kárpótlás véget ért, tette hozzá.

Magyarországon a rendszerváltás után megtörtént a kárpótlás, mondta. Vagy épületeket kaptak vissza az egyházak, vagy pénzt. Most pedig hirtelen újra előkerült ez a kérdés. Ha van előzetes egyeztetés, és a mindennapi életet nem zavarja, érdemes rendezni a kérdést, de ha önkormányzati tulajdonban van az ingatlan, akkor a tulajdonost ki kell elégíteni, de ez nem történt meg. Ha az ingatlant az egyházak igényelték, azt áttették egyházi tulajdonba, elvették az önkormányzattól – magyarázta Gémesi György.

Az ingyenes átvételeknél olyan épületekről is van szó, ahol egyházi fenntartású oktatás zajlik, de az épületnek sosem volt köze az egyházhoz – hangzott el az adásban.

Újbuda esetében kilencmilliárd forintról beszél az önkormányzat, itt szerintük ilyen értékben akarnak tőlük ingatlanokat elvenni.

„Inkorrekt lépés volt ez” – fogalmazott Gémesi György, hiszen ha az épületekben megszűnik az oktatás, az önkormányzat másra is használhatná az épületet. Az nincs benne a jogszabályban, hogy amennyiben megszűnne az ingatlanban az oktatás, akkor a vagyon visszaszállna az önkormányzatra.

A kormány és az önkormányzatok között nem partneri viszony van, és ez nem jó – szögezte le Gémesi György. Szerinte az ilyen jellegű döntések csorbítják az önkormányzatok mozgásterét, emiatt komoly feszültségek és a működésben fennakadások keletkezhetnek.