penz20A kedd éjszaka megjelent 169-es Magyar Közlönyben költségvetési pénzek átcsoportosításáról is rendelkezik egy kormányhatározat. A Gazdaságvédelmi Alapból kisöpörnek 301 milliárd forintot - Magyar Falu programra, buszos személyszállításra és külgazdaságra megy át a legtöbb pénz, de jut Paks II tőkeemelésére és a nemzeti kukaholding támogatására is. Kifizetik a gyöngyöspataki romák kártérítését is a szegregáló önkormányzat és tankerület helyett. A Központi Maradványelszámolási Alapból is kiesett 10 milliárd forint, de hozzányúltak a Miniszterelnöki Kormányiroda központi tartalékaihoz is.

A Gazdaságvédelmi Alapból kisöpörnek 301 milliárd forintot – Magyar Falu programra, buszos személyszállításra és külgazdaságra megy át a legtöbb pénz, de jut Paks II tőkeemelésére és a nemzeti kukaholding támogatására is. Kifizetik a gyöngyöspataki romák kártérítését is a szegregáló önkormányzat és tankerület helyett. A Központi Maradványelszámolási Alapból is kiesett 10 milliárd forint, de hozzányúltak a Miniszterelnöki Kormányiroda központi tartalékaihoz is.

A tartalékok felszabadítása

A járvány első hullámának elvonulása után a kormány elkezdte felszabadítani a tartalékokat – nem először nyúlnak a koronavírus-járvány miatti válsághelyzet ellensúlyozására létrehozott Gazdaságvédelmi Alaphoz. Május végén egyetlen kormányhatározattal 126 milliárd forintot vettek ki az alapból (az intézkedés nagy nyertesei akkor a honvédség és a sport ágazata volt), június végén még bátrabban nyúltak hozzá, 191,2 milliárd forintot csoportosítottak át. A mostani söprés minden eddigit felülmúl.

301 milliárd 845 millió forintot csoportosítanak át a Gazdaságvédelmi Alapból:

• A gigantikus átrendezésből a legtöbb pénz, 66 milliárd forint a Magyar Falu Programra megy – ebből 40 milliárd az alprogramok támogatására, 22 milliárd pedig a Falusi Útalapba megy. A második legtöbb pénzt az autóbusszal végzett személyszállítási közszolgáltatások költségtérítésére csoportosítják át, ide 32,6 milliárd forint kerül. 25 milliárd forintot kap a Külgazdaság fejlesztése előirányzat.
  • A párnagáz szerződés megszüntetéséhez kapcsolódó kiadásokra 24,6 milliárd forintot tett át a gazdaságvédelmi alapból a kormány.
  • Vasúti személyszállítási közszolgáltatások költségtérítésére 9,7 milliárd forint kerül át a Gazdaságvédelmi Alapból, a vasúti személyszállítás korábbi költségtérítéseinek elszámolására 15 milliárd forint jut.
  • Több mint 30 milliárd forint kerül át az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek és kiadások fejezetbe, ebből 20 milliárd az NHKV (a nemzeti kukaholding) támogatására megy, 7,7 milliárd pedig a Nemzeti Vagyonkezelő beruházásaira.
  • A Pénzügyminisztérium 20 milliárdot kap tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatban – konkrétan tőkeemelésre.
  • Ezen kívül 15,1 milliárd forint jut a Paks II. Atomerőmű Zrt. tőkeemelésére is.
  • Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat összesen 11 milliárd forintot kap ebben a körben.
  • Az egészégügyre sajnos kevesebb jut: ellátási és fejlesztési feladatokra valamivel kevesebb mint 900 millió forintot, az Egészséges Budapest programra 5 milliárd forintot tettek át a Gazdaságvédelmi Alapból.
  • Az oktatás sem lett nagyon kitömve, Klebelsberg Központ 4,6 milliárd forintot kap, ennek jó harmada beruházásra, kétharmada felújításra megy.
  • Sportlétesítmény-fejlesztésre mindig jut pénz, ezúttal 2,2 milliárd forint megy kiemelt sportegyesületek sportlétesítmény-fejlesztéseinek támogatására.

Ezek csak a nagyobb, egymilliárdot meghaladó tételek. A Közlönyből az is kiderül, hogy ezzel az átcsoportosítással az eredeti előirányzaton felül bő 232 milliárd forinttal teljesülnek túl a Gazdaságvédelmi programok.

Piac és Profit