kiskunfhaza kozpontTeljesen megújult Kiskunfélegyháza városközpontja a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programnak (TOP) a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat koordinálása alatt álló pályázatán elnyert több mint kétmilliárd forint támogatásból.

A kiskunfélegyházi önkormányzat az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a munkák összességében 8,3 hektárnyi területet érintettek, köztük a város főutcáját, a Petőfi teret és a Béke teret, a piac környékét, a tejcsarnokot, valamint a Szent János tér környékét. A Zöld város projekt építési munkálatai nyomán gyakorlatilag az egész főtér és a település főutcája, a Kossuth utca is új arculatot kapott. Új térburkolatok, közvilágítás, közösségi terek és játszóterek fémjelzik a projektet.

A rekonstrukció során mintegy félmillió növényt telepítettek, két hektáron évelő cserjéket ültettek, két hektáron pedig gyepesítettek. Mindezen felül két látványos szökőkút díszíti a városközpontot, egyrészt a Sarlós Boldogasszony-templom, másrészt a Petőfi Sándor Városi Könyvtár előtti téren.

A Zöld város program keretében elnyert összegből parkosítottak és automata öntözőrendszert építettek ki. A felhasznált építőanyagok és a növények kiválasztásakor nagy hangsúlyt kapott a fenntarthatóság, így hangulatos, ökológiailag kedvező közösségi tereket alakítottak ki. Többségében olyan fafajokat választottak, amelyek a városban korábban már beváltak, egyebek mellett platánt, tulipánfát, keskenylevelű kőrist, déli ostorfát és díszcseresznyét. Néhány új faj (hegyi juhar, örökzöld tölgy, kobusi liliomfa) ültetése mellett pedig szakmai ajánlás miatt döntöttek.

Megújultak a járdák, energiatakarékos térvilágítást kapott a belváros. Jelentősen átalakult a főtéren és környezetében a közlekedési rend, enyhültek a parkolási nehézségek. A városközponti hőszigethatás legjelentősebb mértékben az aktív zöldfelületek növelésével és ehhez kapcsolódóan a burkolatok mennyiségének csökkentésével valósult meg.