mo-hoAz Európai Unió a 2021-2027-es programozási időszakában kiemelt figyelmet szentel a központi térségekhez képest jellemzően elmaradott határtérségek fejlesztésének, illetve a határon átnyúló együttműködések támogatásának.

A gazdasági fejlődés, a természeti és kulturális értékek fenntarthatósága, az együttműködés, illetve az oktatás a magyar, illetve a horvát oldalon is ugyanúgy kiemelt érdek, ezért a korábbi programok folytatásaként a következő időszakban is lehetőség nyílik közös, magyar–horvát együttműködésben megvalósuló fejlesztési projektek finanszírozására. Ezek előkészítéseként szerveznek valamennyi határ menti megyében úgynevezett program-előkészítő workshopot. A kaposvári rendezvényen természetesen mi is ott voltunk. A HelloVidék nem csupán a magyar–horvát határtérség gazdasági-társadalmi helyzetére volt kíváncsi, hanem a hamarosan induló, 2021-2027-es programozási időszak tartalmi kereteire és fejlesztési ötleteire is.

Az Európai Unió (EU) bővülésével fokozatosan válnak átjárhatóvá a határok és a fejlesztések kapcsán egyre inkább érdemes nem egy, hanem kettő vagy akár több, hasonló adottságokkal bíró ország részvételében gondolkodni. Ezek a közös programok ugyanis az országok és régiók határain átívelő problémák kezelésével jelentősen hozzájárulnak az EU általános gazdasági, szociális és területi kohéziójához. De ennél jóval többet tehetnek: előmozdíthatják a közös identitást, integrálhatják a fizikai teret, teret adhatnak egy kiegyensúlyozott fejlesztésnek, valamint a szakpolitikák és az irányítás összehangolásának. A célok elérése érdekében a határon átnyúló együttműködési programok közös fejlesztési terveket fogalmaznak meg a határrégiókban, és ezek végrehajtására intézkedési tervet dolgoznak ki.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés