Elindult a Fővárosi Lakásügynökség: a budapesti lakástulajdonosok az önkormányzat által vállalt lakbérgaranciát és bérbeadással járó feladatok átvállalását tarthatják vonzónak, a bérlők pedig a piacinál alacsonyabb árat értékelhetik az ajánlatban.


A főváros márciusban útjára indított közhasznú lakáskezelő szervezete az Utcáról Lakásba! Egyesület és a szombathelyi önkormányzat tapasztalataira támaszkodik. Egyelőre ingatlankezelést ajánlanak az üresen álló lakások tulajdonosainak, később a jelenleg lakhatatlan vagy nem lakáscélú épületeket hasznosítanának lakhatási célra.

A Fővárosi Lakásügynökség olyan üresen álló fővárosi ingatlanokat ad bérbe, amelyeknek a tulajdonosai igénybe szeretnék venni az önkormányzat lakáskezelő szolgáltatását. Kovács Vera, az Utcáról Lakásba! Egyesület társelnöke és a Fővárosi Lakásügynökség igazgatója rögtön felhívja a figyelmet: gyakori félreértés, hogy a lakásokat felajánló tulajdonosok abba egyeznének bele, hogy alacsonyabb áron bocsátják rendelkezésére az ingatlanaikat. Nem erről van szó, hanem arról, hogy a házkezelői szolgáltatás és a garanciavállalás fejében egyeznek bele a piaci árnál 15 százalékkal alacsonyabb bérleti díjba.

„Nem szívességet kérünk a tulajdonosoktól, ez egy üzleti ajánlat: a tulajdonosok a házkezelés díjával csökkentett lakbért kapják kézhez, cserébe a főváros garanciát vállal a lakbérfizetésre és a bérbeadással járó kockázatokra is” – mondja Kovács Vera. A házkezelésbe beletartozik a bérbeadással kapcsolatos teendők nagy részének vagy egészének átvállalása, és az is vonzó lehet a tulajdonosok számára, hogy a főváros lakbérgaranciát vállal, vagyis a tulajdonos akkor sem veszít, ha a bérlő késik vagy elmarad a kifizetéssel – ilyen esetben ezt a kérdést a lakásügynökség rendezi le. A főváros ezen túl 15 százalékos támogatást ad a bérleti díjhoz, így a bérlők a piaci ár 70 százalékáért juthatnak lakáshoz.

A cikk itt olvasható tovább

Hirdetés