morahalomEurópai uniós támogatással, nettó 376 millió forintból napelemes kiserőmű épült a Csongrád megyei Mórahalmon. Évente 25 millióért termelhetnek áramot - írja a Provátbankár.hu.

1800 napelem várja a napsütést

Az önkormányzat közleménye szerint a homokháti kisváros külterületén egy 1,25 hektáros területen 1800 darab, déli irányba fordított, 30 fokban megdöntött monokristályos napelemet helyeztek el. A napelemblokkok 30 volt feszültségű egyenáramot szolgáltatnak, amit 15 inverter alakít át váltóárammá.

A Szegedtől 25 kilométerre található területen az elmúlt 30 év átlaga alapján a napsütéses órák száma évente 2102, amiből a nyári félévre 1522 óra jut. A tervek szerint a kiserőmű évente 620 megawattóra áramot fog termelni, és ezt betáplálja az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft. elektromos hálózatába.

376 millióból hozták össze, évi 25 milliót kereshetnek vele

Az erőmű becsült éves működési költsége 2,5 millió forint.

A beruházás összköltsége nettó 376,475 millió forint volt, amelynek több mint kétharmadát - 257 millió forintot - uniós és hazai pályázati támogatás fedezett, a fennmaradó részt az önkormányzat biztosította saját forrásából.

Az évi 620 megawattóra áramot a mórahalmi önkormányzat honlapján közölt adatok szerint nagyjából bruttó 25 millió forintért tudják majd eladni és betáplálni az EDF DÉMÁSZ hálózatába.

Nemrég az ország legnagyobb fotovoltaikus erőművét adták át: a Mátra lábánál mintegy 6,5 milliárd forintos ráfordítással megépült létesítmény 16 megawattos teljesítményű.