napelem ujszilvasGeotermikus fűtési rendszert építettek ki Vasváron, a télen már a helyben feltárható termálvíz energiája adja a meleget, Pécsett a tavaly októberben átadott biogázerőmű egyéves próbaüzeme zárult sikerrel, Gyömrőn svájci cég létesít napkollektor-parkot az egykori szemétbánya újrahasznosításra alkalmassá tett helyén.

Vasváron (Vas) több mint 600 millió forintból geotermikus fűtési rendszert építettek ki. A 85 százalékos európai uniós és magyar támogatással megvalósult fejlesztéssel a Régióhő Kft. távfűtési rendszeréhez csatlakozott épületek földgázfogyasztását kiváltja a helyben feltárható termálvíz energiája. A városi önkormányzat geotermikus energiahasznosítási projektjének záróünnepségén Tóth Balázs polgármester elmondta: az energiahasznosító rendszer révén évente közel 22 terajoule földgáz helyettesíthető geotermikus energiával, ehhez 136 375 köbméter termálvizet használnak fel.

A 2015 márciusában indított kivitelezés során a már meglévő kút párjaként egy 2524 méter talpmélységű, óránként 45 köbméter térfogatáramú új kutat fúrtak, amelyből 85 Celsius fokos termálvizet termelnek ki. A fejlesztéssel a 4300 lakosú település távfűtési rendszeréhez csatlakozott lakások 100 százalékát, valamint az önkormányzati intézményeket fűtik, az energetikailag felhasznált termálvizet pedig a kitermeléssel azonos mélységű hévíztárolóba juttatják vissza. A létesítmény megvalósítása nem járt maradandó környezetkárosítással, üzemeltetése során sem a felszíni, sem a felszín alatti vízkészletet nem szennyezi, emellett évente 929 tonnával, a berendezés 30 éves élettartama alatt pedig 27 860 tonnával csökken a levegő szén-dioxid-terhelése.

Pécsett (Baranya) sikerrel zárult a vízszolgáltató Tettye Forrásház Zrt. tavaly októberben átadott biogázerőművének próbaüzeme: a létesítmény a cég szennyvíztelepének működéséhez szükséges hőenergia egészét és villamosenergia-igényének 70 százalékát fedezi. A projekt 2,1 milliárd forintos, európai uniós és magyar pályázati támogatást kapott. Az évi 4,4 millió kilowattóra zöldenergia előállítására képes erőmű eddig mintegy 139 ezer tonna saját és más szennyvíztelepekről érkező mintegy 2500 tonna szennyvíziszapból, valamint éttermi hulladékokból 1,42 millió köbméter biogázt állított elő, amelyből napi több mint 10 ezer kilowattóra áramot termelt.

Megtérülő beruházásról van szó, amely a telep energiaigényének fedezésével, a költségek csökkentésével hosszú távon szolgálja a társaság, közvetve a fogyasztók érdekét – hangsúlyozta Pécs polgármestere Páva Zsolt. Szavai szerint a baranyai megyeszékhely számára fontos a zöldhulladék felhasználása, energetikai hasznosítása azért is, mert a város eltökélt abban, hogy a jövőben is pályázzon az Európa Zöld Fővárosa címre.

Gyömrőn (Pest) napkollektor-parkot létesítenek. A naperőmű helyszínéül szolgáló önkormányzati terület bérbeadásáról már döntött a helyi képviselő-testület. A település alpolgármestere, Mezey Attila arról tájékoztatta az MTI-t, hogy egy svájci hátterű cég hosszas tárgyalások után döntött arról, hogy projektjük Gyömrőn valósuljon meg. A tervek alapján a korábban már újrahasznosításra alkalmassá tett egykori szemétbánya helyén, mintegy egy hektáron telepítenének napkollektor-parkot.

A területért jelképes összegű bérleti díjat kér a város, „cserébe” néhány éven belül a teljes önkormányzati intézményhálózat elektromos ellátását környezetbarát és olcsó napenergia biztosítaná, és a közvilágítást is ezzel üzemeltetnék. Addig is a keletkezett áramot az Elműnek értékesíti majd a beruházó. A naperőmű átadása 2017 végén, vagy 2018 elején várható.