nfft logoA Nemzeti Energia Stratégia és a hozzáköthető cselekvési terveket vitatta meg a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa (NFFT). A stratégiában megfogalmazott fő célok: az ellátásbiztonság, a fenntarthatóság, a versenyképesség.

Országgyűlési határozat alapján készülnek a Nemzeti Energia Stratégiához kapcsolódó cselekvési tervek – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára, Aradszki András. A stratégia eszközei közé tartozik az energiahatékonyság és energiatakarékosság fokozása, a megújuló energiaforrások arányának növelése, az atomenergia-kapacitás hosszú távú fenntartása, a regionális infrastruktúra kialakítása, a kormányzat aktív energiapiaci szerepvállalása.

A nemzeti energiahatékonysági célkitűzéseket Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára ismertette. Kiemelte az energiahatékonysági uniós irányelvek folyamatban lévő átültetését, ami azért is fontos, hogy a bizottság megszüntesse a témában indított eljárást Magyarországgal szemben. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az épületek energiahatékonysági beruházásainál szem előtt tartják majd az egészségügyi szempontokat is.

A vitaindító hozzászólásra felkért szakértők közül Deák András György, az MTA Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a külső energiaellátás biztonsága gyorsan változik, és ez alkalmazkodást kíván.

Bart István, a Magyar Energiahatékonyság Intézet stratégiai igazgatója az energiahatékonyság fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta: bízik abban, hogy az uniós források e célra fordítandó hányadának felhasználásával a beruházások hamarosan elindulnak.

Kovács Lajos, a Klímabarát Települések Szövetsége elnöke hangsúlyozta, hogy az önkormányzatok jelentős energiafelhasználók, részesei a szabályozásnak, jelen vannak a településeken üzemeltetőként, mindezek ellenére nem rendelkeznek saját energetikai stratégiával, nem alkalmaznak energetikust.

Pálvölgyi Tamás, a Magyar Földtani és Geofizikai Intézet(MFGI) Nemzeti Alkalmazkodási Központ vezetője az éghajlatváltozás és az energetika közötti viszonnyal kapcsolatban rámutatott arra, hogy nagyon gyorsan következnek be a kedvezőtlen változások.

A vitában Bencsik János fideszes országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy az energiahatékonyság és a takarékosság az energiabiztonságot növeli, fontosnak nevezte az energetikában az átláthatóságot, a kiszámíthatóságot, a kutatás-fejlesztést, a felsőfokú oktatásban az energetikai szakember képzés erősítését, az ágazatban a rendszerszemléletet, a szektorban a monitoring és statisztikai rendszer erősítését, amely szükséges lesz az uniós forráshoz elszámolásához.

Hirdetés