Közszolgálati ellenőrzés elvégzésére hívta fel a Miniszterelnökséget vezető minisztert a kormány a helyi önkormányzatok polgármesteri hivatalainál és közös önkormányzati hivatalainál.

„Ellenőrzésre eddig is volt lehetőség, hiszen az önkormányzatok törvényességi felügyelete a kormányhivatalok feladatai közé tartozik, melyek elvileg folyamatos kontroll alatt tartják az önkormányzatokat – mondta a Népszavának Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gödöllő polgármestere a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletről, amely a helyi önkormányzatok polgármesteri hivatalainak és közös önkormányzati hivatalainak közszolgálati ellenőrzéséről szól. – Az, hogy most kormányrendeletbe foglalták az ellenőrzést, akár kritikaként is felfogható a kormányhivatalokkal szemben.”

A rendelet szerint a 2022. január 1-től 2023. július 31-ig tartó időszakot illetően meg kell vizsgálni a szabadságok kiadásának és kivételének gyakorlatát. Ellenőrizni kell a főpolgármester, a polgármester, a megyei közgyűlési elnök és alelnök, valamint a főpolgármester-helyettes és az alpolgármester díjazását és költségtérítését, illetve a településvezetőknél az idegennyelv-tudási pótlék megállapításának gyakorlatát. Az ellenőrzés határideje november vége, Gulyás Gergely miniszternek jövő év január 31-ig kell jelentést tennie a tapasztalatokról – vagyis alig több mint négy hónappal a választások előtt. A MÖSZ elnöke szerint egy ekkora vizsgálat során minden bizonnyal feltárnak majd néhány adminisztratív szabálytalanságot, más kérdés, hogy ilyen nehéz pénzügyi helyzetben tényleg ekkora kapacitást kell-e mozgósítani egy ilyen feladatra.

„A bejelentés nagyon látványos – mondja Gémesi –, de érthetetlen, hiszen most is mindenbe belelátnak az önkormányzati adminisztratív rendszeren keresztül. Persze ettől még akkor kér külön ellenőrzést a kormány, amikor csak akar.” Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, Tab polgármestere szintén reagált a rendeletre: „Nincs ebben semmi rendkívüli, ha ennyi szabadideje van a hazai közszolgálatnak, hát ellenőrizzen” – mondta. Hozzátette: még csak nem is új az ötlet, 2018-ban, egy évvel a 2019-es önkormányzati választások előtt is elrendeltek egy hasonló vizsgálatot. Elképzelhető, hogy néhányan fennakadnak majd a rostán, s nem tudnak jövőre elindulni a választásokon.